„Moštuji tady čtyřicet let. Po celou dobu zde zákazníci stojí s auty na chodníku a nikomu nepřekáží. Dnes přijela městská policie, všechny vyhnala a povolila jen vyložit a naložit pytle s jablky. Podle mě je to teď nebezpečnější," popsala sobotní vzrušenou atmosféru u domažlické moštárny Libuše Blažíková. Provozovna se nachází v zatáčce v krátkém úseku mezi dvěma frekventovanými světelnými křižovatkami.

„Zákazníci moštárny, kteří stojí na chodníku, porušují zákon, protože se jedná o část komunikace, která slouží pouze chodcům. Možnost stání by mohla povolit jedině značka, která ale na zmíněném místě není," vysvětlil postoj městské policie vedoucí sobotní směny Radovan Plšek. Dalším problémem podle jeho slov je nedostatečná vzdálenost od křižovatky. Pět metrů od její hranice je zastavení i stání rovněž zakázáno.

„Vozidla také poškozují chodník, který je městským majetkem a jeho ochrana je naší další povinností," popsal další aspekt Plšek. Strážníci pochybení řešili domluvou.

„Parkování u moštárny jsem projednával před několika dny s městskou policií. Je jasné, že se nesmí stát v křižovatce, nebo na přechodu. To je věc každého zákazníka-řidiče," říká předseda domažlických zahrádkářů, kterým moštárna patří.  Dodal, že není v možnostech zahrádkářů vyčlenit člověka, který by se staral jen o organizaci dopravy a hlídání pořadí v dlouhé frontě, která se u moštárny tvoří každou sobotu.

Kvůli problémům se zaparkováním dokonce někteří domažličtí zákazníci raději využívají služeb moštáren v okolních obcích.

„Pytle s jablky jsme tedy vyskládali na chodník, museli jsme najít místo k zaparkování u pošty či banky a pak po celé dopoledne popondavat pytle po chodníku," popsala paní Blažíková. „Dříve jsme čekali v autě, podle potřeby popojeli. Poslouchali jsme rádio a nemuseli se s pytli tahat," dodala.
Vyvrací i argument o záboru chodníku: „Za celou dobu, co tu dnes jsem, po něm neprošel jediný člověk. Lidé využívají chodník na protější straně. Po něm dojdou přímo do Kauflandu. Navíc tu vždy zůstává místo pro projití, i třeba pro kočárek."

Městská policie bude ale dodržování zákonů sledovat i nadále.  „Kontrolní činnost na místě budeme o sobotách provádět i nadále,"  uzavřel Plšek.