Na vrcholu Čerchova neutichl ruch ani po skončení hlavní turistické sezony. Nejenže v současných dnech, kdy je inverze a na vrcholu je lépe než v údolí, mnozí turisté nejvyšší horu Českého lesa vyhledávají, ale na Čerchově je možné zastihnout i dělníky.

V uplynulém týdnu například truhláři prováděli opravu terasy u Kurzovy věže. „Nejsou to jediné práce, které na Čerchově nyní před zimou probíhají. Jedná se o opravy a zasklívání oken na terase, které přijdou na přibližně třicet tisíc korun. Navíc jsme přímo na Kurzově věži nechali jako ochranu před zimou oplechovat okenice," popisuje za majitele 107 let staré kamenné rozhledny předseda KČT Domažlice Petr Matějka.

V úvodu zmiňovaná inverze dokáže návštěvníkovi umožnit nečekaný a velice atraktivní výhled.

„Byl jsem na Čerchově ve čtvrtek, abych vyfotografoval tamní opravy. Cesta tam se mi rozhodně vyplatila, neboť jsem viděl Alpy," pochlubil se Karl Reitmeier z bavorského Lengau u Waldmünchenu.

Je jedním z těch, jimž Čerchov učaroval a stal se součástí jejich života. O tom svědčí nejen v květnu vydaná publikace nazvaná Čerchov ist immer das Ziel (Čerchov je vždy cílem), která ještě čeká na české vydání.

Na překladu pracuje Jindřiška Štemberová a kniha by měla vyjít na jaře a bude pravděpodobně představena v Domažlicích.

Z ČERCHOVA. Truhláři z firmy z Hluboké u Kdyně minulý týden pracovali na úpravě terasy u Kurzovy věže.