Příjemně strávené dopoledne na břehu rybníka s prutem v ruce nebo i vidina desetikilové uzené kýty pro vítěze. To byly přísliby, které přilákaly v sobotu ráno osmdesátku rybářů na rybník Bílka v Novém Dvoře u Kouta na Šumavě.

Konaly se zde totiž rybářské závody, které pořádala Místní organizace Českého rybářského svazu Kdyně.

„Měli jsme připraveno sto míst pro rybáře, ale to, že se zúčastnilo osmdesát lidí, považujeme za velký úspěch. Většinou jich bývá tak kolem padesáti,“ pochvaloval si organizátor Kamil Kaufner s tím, že trochu zklamali domácí, kterých přišlo jenom kolem patnácti. Zúčastnilo se však hodně rybářů z Plzeňska a hlavně Klatovska. „Myslím, že k tomu pomohlo i to, že jsme závod trochu více propagovali, například jsme rozmístili plakáty i po Plzni,“ dodal Kaufner.

Na počasí si rybáři nemohli stěžovat, rybám se však na háčky moc nechtělo.

„Už dva týdny neberou, je to zřejmě teplotními výkyvy, kdy je ráno velká zima a odpoledne zase teplo,“ myslí si Kaufner. „Ale někomu se dařilo. Holt kdo umí, ten umí,“ poznamenal.

Pořadatelé připravili pro oceněné rybáře pruty, navijáky, nářadí pro kutily a spoustu dalších cen, za které pořadatelé děkují svým štědrým sponzorům.

Vítězové prvních tří míst dostali poháry a diplomy, ale to nebylo vše. Nejúspěšnější rybář Luboš Kasl z Plzně si domů odvezl i zmíněnou desetikilovou kýtu a mohl se pochlubit tím, že se mu podařilo nachytat 628 cm ryb. Stříbrný Milan Edl rovněž z Plzně vytáhl z Bílky 615 cm ryb, za což získal desetikilovou krůtu. Třetí místo pak patřilo Jiřímu Šimunkovi z Klatov za 549 cm nachytaných ryb.

Největší úlovek závodů o délce 48 cm se chytl na háček Kristýny Zikové, která na Bílku přijela z Janovic nad Úhlavou se svým otcem.

„Chytla jsem ho na rohlík. A byl to přitom vůbec první kapr, kterého jsem ten den vytáhla,“ komentovala svůj úlovek mladá rybářka.