Už čtrnáct dní platí na  nádrži Bílka přísný zákaz rybolovu. Probíhá zde generální oprava bezpečnostní hráze. Pokud půjdou opravy podle plánu, bude zákaz rybolovu odvolán v pondělí 21. října.

„Oprava byla už nutná, aby byla zajištěna bezpečnost přelivu a při povodních i ochrana Zahořan. Kdyby hráze praskly, přílivová vlna by mohla část obce vytopit a nadělat velké materiální škody,“ řekl předseda kdyňských rybářů Josef Praštil.

„Jsem moc rád, že se hráz opravuje. Při letošních záplavách jsem trnul hrůzou, že se to utrhne. Pokud by se tak stalo, skončilo by to pro Levcův mlýn a začátek Zahořan katastrofou,“ řekl starosta Zahořan Miroslav Jandečka.

Opravu hráze financuje Povodí Vltavy a náklady přesáhnou milion korun.
Na místě pracuje speciální tým kameníků, kteří mění betonový přeliv za kamenný. Ten by měl mít životnost dalších padesát let.
Vyměňují se i hradicí trámy. To je práce pro kdyňské rybáře. „Zavázali jsme se, že trámy vyměníme pod vodou. Při úplném vypuštění rybníku by mohlo dojít k úhynů ryb,“ pokračuje Praštil.

Oprava hráze se ale neobešla bez snížení hladiny vody na minimální stav. To je důvodem zákazu rybolovu.
„Sníženou hladinu je třeba hájit a rybolov by byl v tomto případě nesportovní. To všichni rybáři ví a jsou v takových případech disciplinovaní,“ vysvětluje Praštil.

Po zajílování hradících trámů začnou rybáři hladinu vody na Bílce pomalu zvedat. „Do té doby si uděláme několik brigád a odstraníme na březích náletové  dřeviny, čímž si vytvoříme lepší podmínky pro rybolov. Až bude rybník dostatečně zatopen, pustíme se do výlovu našich chovných rybníků, to znamená obou Praštiláků, Srubu a brnířovských rybníků. Po výlovu bude do Bílky vysazeno šest tun kapra,“ prozradil Praštil.

Při výlovech obou Praštiláků, které kdyňští rybáři plánují na začátek listopadu, bude pamatováno i na konzumenty ryb. „Při výlovu se bude část ryb prodávat přímo na hrázi. Oba Praštiláky by měly vydat až čtyři tuny ryb,“ dodal Praštil.