Autor ho v minulém týdnu umístil na podstavec, který stál dlouhé desítky let osiřelý a připravený na výstavbu památníku.

Instalace nebyla snadná. Monumentální žulový pomník ve tvaru kalichu byl z Fialova ateliéru přivezen těžkou technikou. Rozložený byl na čtyři kusy a dohromady jej autor s pomocníky skládal pomocí jeřábů minulý pátek.

Zahalený kalich nyní hlídají městští strážníci. „Je monitorován a chráníme ho i hlídkovou činností," uvedl Radovan Plšek, zástupce velitele domažlické městské policie.

Kalich je vysoký šest metrů a váží 50 tun. Václav Fiala na něm pracoval od loňského října. Práce to byla velmi náročná. Kalich je složen z 31 žulových prstenců, které Fiala spojil do 4 jednotlivých segmentů.

Podstavec, na kterém už kalich osm dní stojí, byl vybudován v roce 1931. Tehdy ale k realizaci samotného pomníku na něm, který navrhl Karel Roškot, nedošlo. Později byl podstavec prohlášen za kulturní památku.

Domažlická radnice nechala podstavec zpevnit a opravit, aby těžký kalich unesl.

Na renovaci přispěl i Plzeňský kraj, který poskytl dotaci 80 tisíc korun.

Během stavebních prací objevili dělníci v útrobách podstavce základní kámen, který váží zhruba 600 kilogramů. Ten bude nyní u pomníku vystaven a opatřen letopočtem.

Slavnostní odhalení kalichu se uskuteční 14. srpna od 17 hodin. Václav Fiala nechal k této příležitosti ušít speciální obří plátno tak, aby mělo odhalení jeho díla ten správný efekt. V doprovodném programu vystoupí pěvecké sbory z okolí a zazpívají chorál Ktož jsú boží bojovníci.