Příjemné prostory jídelny U Brabců v Hostouni byly v sobotu v podvečer dějištěm výroční schůze Mysliveckého sdružení Hubert Hostouň.

Před zcela zaplněnou jídelnou podal informaci o sdružení jeho předseda Stanislav Bočan.

„Počátkem roku 2010 mělo sdružení 22 členům, na vlastní žádost ukončil v říjnu členství Miroslav Rauch. Navždy nás opustil také náš dlouholetý člen, kamarád Jiří Měchura,“ uvedl po zahájení předseda Bočan, přičemž vzpomněl ještě dalšího zesnulého, dlouholetého pomocníka při honech. Památku zemřelých pak přítomní uctili minutou ticha.

O práci členů sdružení pak referoval hospodář.

„Vyráběl jsme, instalovali a opravovali myslivecká zařízení sloužící ke krmení zvěře. Zejména jsme se zabývali ochranou zemědělských kultur, při které naši členové ulovili 1 jelena evropského, 1 laň a 2 kolouchy. Dále 1 jelena siku, 1 daňka, 4 daněly, 2 daňčata, 2 muflonky a 8 srnců, pak také rekordní počet – 107 kusů černé zvěře,“ vypočítal hospodář Martin Vobořil.

A právě kvůli černé zvěři se hostouňští myslivci stali terčem kritiky místního zemědělce, jehož polnosti se nacházejí v hostouňské honitbě.

„Ve vašem mysliveckém sdružení máme dost velký podíl pozemků. Letos jsme zaznamenali škody nad Horoušany i jinde. Vidět jsem v kukuřici běhat velké kusy, dokonce když jsme ji sekali, mysleli jsme si, že tam jsou lidé, ale bylo to tak velké prase, že když sedlo na zadek, koukalo přes kukuřici. Toto se nám nelíbí,“ uvedl mimo jiné zemědělec Konopík a poukázal na škody, které mu zvěř působí, a kritikou nešetřil: „Myslím si, že vaše daření není dobré, máte špatný management.“

Po skončení schůze jsme se zajímali o názor myslivců na uvedenou kritiku.

„Při sebelepším hospodaření není dnes možné skloubit zájmy myslivců a zemědělců. Ani při nejlepší vůli nemůžeme zabránit škodám, které lesní zvěř zemědělcům dělá, i když se její stavy snažíme udržovat na rozumné úrovni. Na vině jsou velké celky, nedostatek mezí a remízků. V několikahek­tarovém lánu kukuřice se černá zvěř těžko uhlídá,“ shodli se myslivci.