Dnes jsou v jedenadvacetičlenném domažlickém zastupitelstvu jen tři ženy. Po říjnových komunálních volbách může být tento počet podobný. Mužů kandiduje třikrát více, a navíc mají výhodu vyššího postavení na kandidátkách.

„Nemohu posoudit situaci ve vrcholové politice, ale u nás na komunální úrovni určitě nemá slovo ženy menší váhu než muži," konstatuje Jitka Heřmanová, radní za ČSSD, nejvýše postavená žena v současném vedení města Domažlice.

„S muži v radě města se mi v uplynulém volebním období spolupracovalo dobře, i když jsem mezi nimi byla jediná žena. Bylo-li by nás tam víc, mohly se některé věci diskutovat ještě z jiných úhlů pohledu, mohlo to být přínosnější, ale bohužel ženy v komunální politice chybí," dodává radní Heřmanová.

V Domažlicích jde do voleb devět subjektů. Ženy jsou nejsilněji zastoupeny na kandidátkách České pirátské strany a subjektu Domažlice a okolí o.s.- DSZ NK. Na obou obsadily sedm kandidátských příček z jedenadvaceti.

„Na našich kandidátkách v obcích na okrese Domažlice je 64% mužů a 36% žen," potvrzuje předseda Demokratické strany zelených (DSZ) Jiří Anderle.
Na opačném pólu je Sdružení pro město Domažlice, kde se neobjevuje ani jediná kandidující žena.

„Není to tím, že bychom nechtěli mít ženy na kandidátce, snažili jsme se některé oslovovat, ale nepodařilo se nám to, a tak letos jdeme do voleb pouze v pánské sestavě," konstatoval domažlický místostarosta Zdeněk Novák (SPMD).

Nejvýše postavené ženy na kandidátkách v Domažlicích:
KSČM: 2. Dana Pavlisová
DO a okolí DSZ NK:
3. Marcela Ruterlová
ČSSD: 5. Jitka Heřmanová
ODS: 5. Libuše Matějková
ANO: 6. Petra Beňušíková
Piráti: 6. Andrea Dufková
KDU-ČSL: 8. Marie Havlovicová
TOP 09: 13. Jana Schejbalová
SPMD: –