Nádherný výhled do krajiny nyní skýtá díky nadšencům ochoz vojenské věže na Hohen Bogenu. Díky nadšencům ze sdružení ´sektor.f e. V.´ z nedalekého Rimbachu lze pohlédnout do německé i české krajiny z míst, odkud ještě před čtvrtstoletím sledovali důležitou hranici mezi Východem a Západem vojáci NATO.

Není bez zajímavosti, že návštěvník se u paty věže na vrchu Schwarzriegel ocitne o 37 metrů ´blíže´ nebi, než když stane na Čerchově. Vyhlídková plošina věže ho dostane ještě o 50 metrů výše.

Již v říjnu před 6 lety, kdy mohli areál exkluzivně navštívit členové Kruhu přátel Furth im Wald – Domažlice, se dozvěděli o tom, že se o zpřístupnění místa uvažuje. Nyní se to stalo skutečností.

Přístup na vyhlídkovou plošinu je po venkovním točitém schodišti. Schodiště se začala budovat letos na jaře.

„Pro jeho stavbu bylo potřeba téměř 75 tun oceli a k sestavení použito 4 200 šroubů. Má 260 schodů, po kterých se návštěvníci dostanou na vyhlídkovou plošinu o velikosti přesahující 400 m²," uvádí sdružení na svých stránkách.

Jeho cílem je mj. v dohledné době vytvořit v areálu univerzální místo, kde by návštěvníci získali rozsáhlé informace o Evropě. Autoři projektu ´sektor.f – vaše oči do Evropy´ chtějí inspirovat mladé lidi a posílit myšlenku společné Evropy. Otevření vyhlídky z věže chápou jako posílení atraktivity regionu.

K vyhlídkové věži se se lze dostat autem po St 2161 z Furthu nebo po ST 2140 od Eschlkamu (směr Rimbach) do Madersdorfu, kde se odbočí vlevo a dojede k parkovišti na Diensthütte. Pěšky odtud na Hohen Bogen je trasa přibližně 5 km. Pokud zvolíme cestu lanovkou z Neukirchenu, čeká nás pěšky zhruba kilometrová trasa.

Vyhlídková plošina je otevřena nyní v říjnu při příznivém počasí od pátku do neděle, a to v době od 10 do 16 hod. Co se týče podmínky počasí vhodného k rozhlížení, můžete si je zjistit předem z domova na stránkách asam-live.de, kde přináší pohled webkamery, která je umístěná v areálu na věži Bundeswehru ve výšce zhruba 1100 metrů.

Pohled kamery z Hohen Bogenu.

Pokud našinec někam jde, chtěl by vědět, co za to. Děti do 12 let mají vstup na vyhlídkovou plošinu zdarma, jejich starší vrstevníci a dospělí zaplatí 6 eur. Před výstupem, nebo raději po něm, se mohou občerstvit v hospůdce, jež se nachází přímo pod věží.

Vzhledem k tomu, že vyhlídka byla zpřístupněna díky iniciativě nevýdělečného sdružení, mohou je jednotlivci i instituce podpořit členstvím nebo darem. Podrobnosti na www.sektor-f.de.