Domažlicko - Poslední prázdninový měsíc se pomalu chýlí ke konci a větší část turistické sezony je za námi. Muzea, památky a další turistické cíle v našem regionu sčítají návštěvníky a přemítají, jak se asi letošní sezona vydaří. Některé z nich výrazně ovlivnilo i letošní horké počasí.

„Když přišla vedra, bylo to úplně katastrofální, návštěvnost klesla drtivým způsobem," uvedl majitel Muzea techniky a řemesel v Kolovči Pavel Volf. „Při horkém počasí je pokles každý rok, ale tentokrát hice trvaly několik týdnů a přišlo úplné minimum návštěvníků. Nyní s chladnějším počasím přichází mnohem více lidí. Průměrně máme kolem pěti a půl tisíce návštěvníků za sezonu, ale letos to bude určitě mnohem horší. Uvidíme, jaké bude letos září," dodal.

Muzeum Chodska v Domažlicích si oproti tomu stěžovat nemůže.

„Návštěvnost je letos nadprůměrná. Nevím, čím to je, ale vloni jste v květnu nebo červnu ve městě nezavadili o turistu a nyní prostě návštěvníci chodí. I Chodské slavnosti byly z tohoto hlediska silné. Oproti loňskému roku ve stejné době máme asi tak o dva a půl tisíce návštěvníků více," uvedl ředitel muzea Josef Nejdl.

Také Kurzovu věž na Čerchově navštívilo poměrně dost lidí. „V květnu až červenci přišlo na čtyři a půl tisíce lidí. Oproti loňskému roku je to o 700 návštěvníků více," uvedla Věra Kuželková z domažlického odboru Klubu českých turistů s tím, že jde pouze o lidi, kteří si koupili vstupenku na věž. Na samotný vrchol dorazilo mnohem více turistů.

Na Státním hradu a zámku v Horšovském Týně větší výkyvy návštěvnosti nezaznamenali. „Teď, když je ošklivo, samozřejmě chodí více lidí. Když si nejsou jistí, zda bude pršet, či ne, vydají se raději na zámek," uvedl kastelán Jan Rosendorfský.

V loňském roce nalákala na zámek hodně lidí výstava kostýmů S čerty nejsou žerty. Letos je výstava Adolfa Borna méně úspěšná, vynahrazuje to však jiné lákadlo v podobě nově otevřené prohlídkové trasy Kuchyně.