Třiašedesátiletý Miroslav Jandečka je uvolněným starostou. Bydlí v Oprechticích. Není sice zdejším rodákem, ale žije zde už 44 let a zdejší kraj mu přirostl k srdci.
Jak se vám zamlouvá práce starosty?
Pracoval jsem pětadvacet let jako ředitel výkupu v Domažlicích. Do funkce starosty jsem byl přesvědčen. Přiznám, že se mi do toho moc nechtělo, ale nakonec jsem to přijal s tím, že udělám všechno pro to, aby obec fungovala alespoň tak, jako tomu bylo předtím.
Jaké mají Zahořany spádové obce?
Zahořany mají šest částí. Patří k nim Oprechtice, Stanětice, Sedlice, Bořice a Hříchovice. Máme přes 2 200 hektarů katastru a jsme jednou z největších obcí, co do starosti s udržováním jednotlivých částí. Vše je nahlodané zubem času, a proto je potřeba stále něco modernizovat, opravovat a vylepšovat, což vyžaduje také obrovské peníze.
Co se podařilo za dobu vašeho starostování udělat?
Je toho hodně. V Zahořanech jsme dokončili protipovodňovou ochranu, zateplili budovu obecního úřadu včetně pohostinství. V Hříchovicích se podařily dokončit opravy kulturáčku. V Oprechticích a Sedlicích jsou opravené kapličky. Co se týká Oprechtic, podařilo se nám získat zpět vodní nádrž. Opravili jsme hráz, nádrž vyčistili a ta nyní může sloužit nejen hasičině, ale i k rekreaci. Kompletně jsme opravili všechna dětská hřiště, která byla v dezolátním stavu a neodpovídala normám. Povedla se spousta dalších akcí, ale o majetek obce se prostě musíme starat.
Co máte teď rozdělaného?
Vloni jsme rozjeli největší investiční akci, a to vodovod v Zahořanech. Stavba začala v září s tím, že kolaudace bude do konce června a pak se začne pracovat na vodovodních přípojkách tak, aby byla stavba dokončena do konce roku.
Co se nyní děje ve Staněticích?
Bývalý obchod se přestavuje na víceúčelové kulturní zařízení. Začalo se s likvidací bývalé školy. Objekt je zdevastovaný a stojí hned vedle kostela, kde nedělá zrovna parádu. Do poloviny července by měl zmizet.
Co máte v plánu?
Máme velké plány, ale musíme postupovat s rozumem a s ohledem na finance. Chtěli bychom napojit na zahořanský vodovod i Stanětice, protože ty jsou ohledně vody průšvihové. Bořice potřebují splaškovou kanalizaci. Pracujeme na stavebním povolení pro plynofikaci Oprechtic.
Dokončujete vodovod v Zahořanech, jak vyřešíte rozbité silnice?
Prosíme Plzeňský kraj, aby začal pracovat na projektu opravy průtahu Zahořan, abychom my pak mohli opravit navazující komunikace. Pokud tuto měsíční krajinu neopravíme co nejdříve, budeme v obci chodit i v létě v gumovkách.
V Zahořanech je nedávno zrekonstruovaná mateřská škola. Je dostatek dětí?
Školka je plná. Máme kapacitu osmadvacet dětí a nemohli jsme vyhovět všem rodičům, kteří měli zájem umístit děti do naší školky. Co se týká stavu školky, letos se dokončilo zateplení. Kontrolní inspekce zhodnotila naši školku z pohledu péče obce o ni, jako nadstandardní.
Co se v Zahořanech v průběhu roku děje?
Podařilo se nám udělat spoustu krásných akcí. Pracují zde nejen hasiči a sportovci, ale musím pochválit i zahořanské ženy, které se starají o aktivitu dětí. Zorganizovaly nádherný dětský den, mikulášskou či maškarní bál. pořádáme zde pravidelně vítání občánků a posezení se seniory. Nezapomínáme ani na jubilea našich starších občanů. Máme zde hodně lidí, kterým je přes devadesát let a jsou stále velmi svěží, což je radost vidět. Vloni jsme rozjeli Univerzitu třetího věku. Máme za sebou dva semestry a lidé byli nadšeni.
Co vás jako starostu trápí?
Pořád cítím, že netáhneme za jeden provaz. Je třeba, aby se lidé více zapojovali a své nápady a námitky se zastupiteli projednávali. Každý člověk má jinou představu. Oponentura je důležitá, bez ní se nepohneme dál. Druhou věcí je stále se rozvíjející byrokracie na úřadech. Jako starší člověk si myslím, že by se měl přitáhnout šroub a mělo by se začít myslet selským rozumem a ne rozumem počítače. Ten má totiž rozum člověka, který ho krmí, a o něm vlastně nic nevíme.