Bez vody, ale krásně upravená přivítala v sobotu stovky turistů Česká studánka pod Čerchovem.
A nebyli to zdaleka jen turisté z Domažlicka. „Vyjeli jsme v půl osmé vlakem z Nýřan,“ řekla Deníku Radka Kinkorová z Uherců, která si ke studánce vyšlápla s manželem a dvěma dětmi, stejně tak jejich přátelé Kláskovi z Nýřan.

„U studánky jsem byla poprvé před 11 lety, když jsem čekala tady Martina. Manžel v té době dělal u dráhy a pozval ho domažlický turista Karel Bílek,“ vzpomínala Dana Klásková při zastávce u Zelené chýše, kde se účastníci akce mohli před uzavíráním České studánky občerstvit a opéci si vuřty.
„Vlakem přijelo do České Kubice přibližně 200 lidí, z Furthu jich přišlo mezi 70 až 100. Osmdesátka pak dorazila z okolních obcí,“ hlásil nám u studánky s účastí spokojený předseda KČT Domažlice Petr Matějka.

„Je katastrofálně málo vody. Studánku jsme opravili, před měsícem pramen ještě přetékal. Na Čerchově máme jedenáct pramenů vody, kterými je zásoben Waldmünchen. Kdysi také přetékaly, ale teď ne, letos v srpnu a září bylo velké sucho,“ poznamenal ředitel Městských lesů Domažlice Jan Benda.

Ani nedostatek vody však nedokázal překazit uzavírání České studánky doplněné tradičním přípitkem.
„Studánka je letos smutná, neboť nemá žádnou vodu, a tak ji symbolicky uzamkneme přípitkem z 13. pramene, protože dobrý starosta je připraven na každou eventualitu,“ uvedl domažlický starosta Miroslav Mach, zatímco naléval do chodského hrnku předsedovi furthských turistů Walteru Spiessovi.
„Turistický rok 2008 se chýlí ke konci. Byli jsme s ním velice spokojeni, doufám, že stejně tomu bylo i v případě domažlických turistů,“ uvedl ve svém proslovu Spiess poté, co jménem Furthských pozdravil přítomné.

„Klub českých turistů letos oslavil 120 let své existence, náš domažlický odbor 115. výročí. Chtěl bych na tomto místě poděkovat Městským lesům Domažlice, jmenovitě paní Černé a panu Steinbachovi za hezké upravení České studánky. Rád bych vás také všechny pozval na příští rok. Budeme odemykat 4. dubna a 13. června se sejdeme na Čerchově,“ připomněl předseda turistů Matějka.

Po skončení slavnosti u studánky zamířili všichni zpět k Zelené chýši a po malém občerstvení se vydali přes Pec pod Čerchovem do zhruba dvanáct kilometrů vzdáleného Chodova, kde se v kulturním domě uskutečnilo tradiční posezení.

Čerchovské lesy by neměly do dubna zůstat opuštěny. Zimní sezonu by mohla turistům zpříjemnit řada běžkařských tratí. Podmínkou je dostatečná sněhová nadílka.
„Věřím, že sníh letos napadne a naše nová rolba bude konečně jezdit od rána do večera a dělat stopy pro běžkaře,“ zmínil u České studánky starosta Domažlic Mach.

„Nebude–li sníh, není to naše chyba. Nebudou–li stopy upravené, je to naše chyba,“ přidal Mach s tím, že pokud se někdo setká s neupravenými běžkařskými tratěmi, může zatelefonovat a dojde okamžitě k nápravě.
„Ať se vám daří a za půl roku na shledanou,“ rozloučil se po tomto slibu domažlický starosta Mach se stovkami turistů, kteří si nenechali ujít zamykání studánky.