Tuhé mrazy letošní zimy zkomplikovaly každoroční náročný zimní úklid horšovskotýnského hradu a zámku, do úklidu některých prostor se pracovníci mohou pouštět až nyní.


„Letošní mrazy nám bezesporu způsobily problémy. V polovině místností naší expozice byly teploty pod bodem mrazu,“ uvedl kastelán zámku Jan Rosendorfský. „Museli jsme úplně přepracovat systém úklidu zámku, pracovali jsme jen v těch místnostech, které nebyly zmrzlé a se zbytkem pokračujeme až teď, když mrazy povolily,“ dodal.

Mrazy si svou daň vybírají i v podobě zvýšené nemocnosti, pracovníci navíc musejí už druhou zimu provádět náročný zimní úklid v oslabení. Jedna ze čtyř uklízeček pracuje kvůli nuceným finančním úsporám na horšovskotýnském zámku pouze na půl úvazku.

„Domácí úklid“ na zámku není záležitostí pouze pro tři a půl uklízečky, a tak se do něj zapojují i ostatní zaměstnanci zámku včetně kastelána.

Na zámku je třeba postarat se o čtyři tisíce metrů čtverečních podlah, ze kterých je třeba ručně sundat vosk, umýt je a opět vosk nanést, je nutné uklidit více než sedmdesát místností, přičemž v každé z nich se najde například lustr, z nichž mnohé mají až šedesát ramen, která je potřeba vyčistit. Na zámku je kolem sto padesáti oken, z nichž polovina má záclony, které je nutné vyprat. Na stěnách různých místností visí i čtyři stovky paroží, která musí pracovníci sundat, umýt a vrátit opět na své místo.