Po Národním holštýnském šampionátu, který se konal uprostřed týdne, zmizela spousta aut, lidí, dobytka, stany i veletržní stánky, které vyrostly na louce naproti areálu Zemědělského obchodnímu družstva, které spolu s dalšími subjekty pořádalo šampionát v rámci své 8. mrákovské výstavy.

„Pro Mrákov to byla velká událost. Myslím, že až na počasí, povedená. Jsem rád, že se k nám podíval prezident Agrární komory Jan Veleba i zástupci Plzeňského kraje, ministerstva zemědělství a mnozí další. Mám zprávy, že i lidem se výstava líbila, chválí organizaci i občerstvení a také kulturní program. Hodně jich vydrželo sedět přes půlnoc,“ uvedl včera Deníku starosta Mrákova Josef Janeček.

V superlativech hovoří o Mrákovu i ředitel Okresní agrární komory v Domažlicích Miloš Šnajdr: „Výstava byla fantastická, byla to překrásná ukázka práce chovatelů i organizačních schopností Mrákovských a vůbec všech, kteří se na pořadatelství šampionátu podíleli. Pokud to srovnám s Přerovem, kde se národní výstavy konaly, musím říct, že v Mrákově vše bylo na malém prostoru, ale daleko útulnější. Všeho bylo dost, navíc žádné fronty.“

„V Mrákově mne překvapili, i když předchozích sedm výstav nebylo špatných. Minulou středu jsem byl v Paříži, kde se výstava konala na tisíckrát větším prostoru než v Mrákově. Avšak byla na poli, kde rostlo jen nízké osení, takže to tam bez gumovek nešlo. A my přijeli v polobotkách,“ líčil nedávnou zkušenost ze zahraniční prezentace zemědělců ředitel Meclovské zemědělské a. s. Jaroslav Hána.

„Mrákov připravil i vynikající zázemí, Francouzi by koukali! A to beru kompletně vše včetně zázemí, jako je občerstvení či WC. To bych vyzdvihl, neboť Mrákovští si vzali velkou ´laťku´, což kvitovali i ostatní, s nimiž jsem mluvil,“ dodal ke svému hodnocení Hána.

„Mrákov byl jako pořadatel výborný. Byl jsem v Americe, kde se výstava konala ve velké hale na sport. Tam dokonce s dobytkem spaly rodiny s dětmi, všechno pohromadě,“ doplnil ho zástupce a hlavní zootechnik Václav Kocour.

Mrákovští výstavou zúročili nejen dvouleté snažení od výstavy poslední.

„Uvažuje se o tom, že by se Mrákov při pořádání národních šampionátů střídal s brněnským výstavištěm. V Mrákově se výstavy pořádají každý druhý rok, což by v tomto případě vyhovovalo,“ prozradil Deníku další z pořadatelů místní výstav Václav Šaloun z Inseminy.

Na fotogalerii z výstavy vás jednoduše přesměrujeme ZDE