Zakousnout se do šťavnatého jablíčka či jiného ovoce není v mrákovské škole nic výjimečného. Zvláště poté, co se škola zapojila do projektu Ovoce do škol.

Projekt, který je iniciován běží v České republice už šestý rok, mrákovská škola se do něj zapojila pro tento školní rok 2014/2015.

„Navštívili nás distributoři projektu Ovoce a zelenina do škol. Když jsme to prodiskutovali, shledal jsem na projektu jen výhody," řekl nám v úvodu ředitel Vladimír Duffek.

Oddělení školních programů Státního zemědělského intervenčního fondu pak stanovilo minimální počet dodávek produktů za měsíc ve školním roce 2014/2015 na dvě dodávky na žáka měsíčně.

Mrákovští ocenili hlavně to, že školáci na I. stupni budou ovoce a ovocné produkty dostávat zdarma.

„Líbilo se nám hlavně to, že škola nebude muset vynakládat nic, ani peníze na dopravu ovoce," podotýká ředitel Duffek.

Oproti minulým ročníkům doznal projekt, který je podporován Evropskou unií, jistých změn.

V souladu s nařízením Evropského parlamentu a Rady EU došlo ke změně názvu tohoto projektu na Ovoce a zelenina do škol. Přidáním zeleniny do názvu projektu se tak poukazuje na její nezastupitelný význam ve výživě a na skutečnost, že i dodávky zeleniny jsou neodmyslitelnou součástí projektu. Evropský rozpočet určený na projekt Ovoce a zelenina do škol byl navýšen ze stávajících 90 milionů eur na 150 milionů eur.

Na Českou republiku tak dle orientačního přidělení podpory připadají 3 miliony a 124 660 eur namísto dosavadních necelých 2 milionů eur. Evropská unie by měla na projekt dávat příspěvek ve výši 88 % namísto dosavadních 73 %.

„Před odběrem ovoce jsme zvažovali různé nabídky, neboť distributorů je několik. Nakonec jsme jednoho vybrali a zatím jsme velice spokojení. Za měsíc září musím říci, že vše funguje velmi dobře. Naše děti dostávají jednou týdně ovoce a produkty, zatím obdržely hrušky, jablečný džus, nektarinky a blumy," popisuje ředitel.

Někomu se může projekt zdát okrajový tím, že zdarma ovoce a další produkty dostávají žáci pouze jednou týdně.

„Myslím si, že určitý smysl tenhle projekt plní, a jsem přesvědčen o tom, že ovoce je čisté a nezávadné. Otázkou je, zda to postačí takto jednou týdně, nicméně – proč toho nevyužít?" myslí si ředitel.

Zajímalo nás, jaké za měsíc učinili v Mrákově zkušenosti a jak k darovanému ovoci přistupují školáci. Vítají je, nebo naopak nad ním ohrnují nos?

„V naší škole jsem se nesetkal se zápornou reakcí ani ze strany dětí ani s námitkami od jejich rodičů. Děti to vítají, protože je to příjemné zpestření," zakončil Duffek s tím, že každou středu se již školáci těší na další překvapení, které je v podobě Ovoce a zeleniny do škol čeká.

OVOCE A ZELENINA DO ŠKOL. V Mrákově si školáci tuto středu mohli pochutnat na červených jablíčkách.