Celý víkend vydržely zaplněné ochozy mrákovského stadionu sledovat počínání jedenapadesáti účastníků mezinárodních závodů ve sportovní kynologii. Soutěžící psi i psovodi absolvovali před zraky diváků disciplíny poslušnost a obrana. V okolí chodské vesnice pak na závodníky čekala stopa.

Kvůli prestižním závodům CACIT zamířili do Mrákova nejen čeští, ale i zahraniční psovodi. „Sešla se tu skvělá konkurence. Úroveň psů je vynikající, stejně jako atmosféra,“ prohlásil Burckhardt Köthe, jeden z mezinárodních arbitrů. Kvalitu zúčastněných psů, mezi nimiž převládalo plemeno německý ovčák, dokládá i to, že hranici dvě stě sedmdesáti bodů označující výborný výkon dosáhlo patnáct účastníků.

Ti se museli vypořádat i s horkem, které v průběhu dvoudenního závodu panovalo. Právě počasí podle takřka domácího závodníka Jaroslava Hartla hodně ovlivnilo výkony psů, zejména při práci se stopou. Ta byla osm set metrů dlouhá, hodinu stará a čtyřikrát lomená. „V horku pach rychleji vyprchá, psi se hůře soustředí a pak stačí malinké odchýlení a body jdou dolů,“ vysvětlil Hartl.

O náročných podmínkách, s nimiž se účastníci v Mrákově museli vypořádat, ostatně svědčí i to, že pouze pozdější vítěz získal „na stopách“ absolutní počet bodů. „Vždy říkám, že horko oddělí dobré psy od průměru,“ řekl k tomu ředitel závodu Jaroslav Kratochvíl, který závody CACIT před lety vymyslel. Z atmosféry a zájmu diváků v Mrákově byl nadšený. „Nevylučuji proto, že se sem za nějaké dva, tři roky tento nebo podobný závod vrátí. Je tu skvělý kynologický klub i dobrá parta,“ dodal.

Titul mezinárodního šampiona získal ziskem 282 bodů z tří set maximálně možných velký knírač Challenger Jaroslava Vidrny. Dvojice soutěžících z Domažlicka, Jaroslav Hartl se psem Quirinem od Policie ČR a Josef Králík s Brestou z Daskonu, skončila na 27. a 45. místě. „Ztratili jsme na obraně. Quirin pustil figuranta až na třetí povel, což znamenalo body dolů. A na takových závodech, jako tady, se už sebemenší bodová ztráta dohání jen těžko,“ dodal Hartl před nedělním vyvrcholením soutěže.