Ani cedule Správy CHKO Český les upozorňující na výskyt račího moru neodrazuje lidi od koupání v rybníku na Mlýnečku. Někteří dokonce nechávají ve vodě zchladit své psy.

„Já o tom samozřejmě vím, příchozí by měli brát v úvahu, že rybník je označen cedulí s informací o výskytu račího moru," říká starosta Pece Jan Riederer.

Přitom odborníci nemohou přesně určit, jak na to ohledně nákazy rybník je.

„Nebezpečné plísňové onemocnění raků způsobuje parazit Aphanomyces astaci. Na naše území bylo zavlečeno společně s nepůvodními, severoamerickými druhy – rakem pruhovaným a rakem signálním. Ty jsou proti infekci mnohem odolnější než naši raci říční nebo kamenáči, u kterých znamená nákaza zpravidla rychlé vyhubení celé populace," uvedla později Deníku zooložka CHKO Český les Milena Prokopová s tím, že ani v letošním roce nelze tvrdit, že je moru konec.

Upozornění na ceduli jasně hovoří o způsobech prevence před šířením onemocnění. Latentní, tedy skrytá nákaza, tam může být pořád.

„Savcům nákaza račím morem nehrozí, tedy ani lidem, ani zvířatům. Tím však rozhodně nechci říci, že by nás skutečnost, že se na Mlýnečku koupají, nějak těšila. Je třeba říci, že se zejména psi mohou stát potenciálními přenašeči uvedené nákazy," upozorňuje zástupce vedoucího Správy CHKO Český les Zdeněk Myslík.

Teprve až během dvou tří let se ukáže, zda v oblasti, kde raci vymřeli, došlo k obnovení tuzemské račí populace. Opatrnost je stále na místě.

„Pokud by pes byl mokrý, měl na sobě spory a přešel do jiné vody, kde budou raci zdraví, může teoreticky nákazu přenést. Opatření, která jsou v Mlýnečku popsána, zůstávají v platnosti," doplnil Myslík, který je současně vedoucí Oddělení péče o přírodu a krajinu CHKO Český les.

O úhynu raků můžete číst ZDE