Zkažené léto měli v posledních pár letech lidé žijící ve Velkém Malahově. Do jejich obydlí se dobývaly tisícovky much a kvůli otravnému hmyzu se prakticky nedalo posedět na zahradě. Mouchy se přemnožily na slepičím trusu z nedaleké farmy, kterým se hnojila okolní pole.

V loňském roce pokročila zoufalost Malahovských tak daleko, že v petici hejtmanu Krajského úřadu v Plzni, pod kterou se se starostou Velkého Malahova Václavem Brichzinem podepsalo dalších 99 občanů, hrozili blokádou slepičí farmy.

„Každé otevření dveří znamená nálet stovek much do bytových prostor, nemáme možnost odpočinout si venku,“ vysvětlil Brichzin s tím, že podobné zkušenosti mají i lidé v okolních obcích, například v Černovicích, Mezholezích, Bukovci, Skapcích, Zhoři a Telicích.

Petice zafungovala. V obci ještě na podzim proběhlo šetření za přítomnosti pracovníků životního prostředí Krajského úřadu v Plzni a doktora Koptíka, vedoucího domažlického pracoviště Krajské hygienické stanice v Plzni.

„Konstatovali, že příčinou takového masivního výskytu much bylo nedodržení zásad vyvážení trusu,“ uvedl místostarosta Jaroslav Kusý s tím, že vinu nenesla farma, ale firma, která trus na pole aplikovala a včas jej nezaorala.

„Letos to zatím vypadá nad očekávání dobře, musím to zaklepat,“ prohlásil Kusý a pokračoval: „Kdyby to takhle vydrželo, bylo by to perfektní. Zřejmě pomohlo, že ´kraj´ pohrozil pokutou a dávají si teď pozor.“

Zabránit přemnožení much není podle odborníků vůbec jednoduché. „Mouchy jsou živý organismus. Předloni proti nim biologická ochrana fungovala velice dobře, vloni už ne,“ poznamenal Rudolf Rečka, vedoucího oddělení IPPC a EIA v odboru životního prostředí Krajského úřadu v Plzni.