Jediné, co zbylo z dnes již zaniklé obce Myslív na Všerubsku, jsou boží muka. Občanské sdružení Tanaberk tuto památku zachránilo a umístilo ji u kaple sv. Anny na Tanaberku.

„Rozhodli jsme se, že necháme křížek zrestaurovat a umístíme ho u sv. Anny. Byla škoda nechat ho na místě, kam žádný turista nepřijde,“ uvedl za OS Tanaberk Václav Krásnický.

Prostředky na rekonstrukci křížku, který už dnes stojí na Tanaberku, získalo občanské sdružení od Obecního úřadu Všeruby a stejných sponzorů, kteří přispěli na loňskou výstavbu altánku.

„Musíme všem sponzorům poděkovat. bez jejich pomoci by toto místo nebylo v takovém stavu, v jakém je dnes. Zajistili jsme kameníka z Kouta na Šumavě pana Olejníka, který se do rekonstrukce křížku ochotně pustil,“ pokračuje Krásnický s tím, že oprava křížku si vyžádá něco kolem čtyřiceti tisíc korun.

Zatímco jedni se o místo starají, druzí ho bez jakýchkoliv skrupulí ničí.
„V sobotu jsme se tady sešli na brigádě. Sedmnáct lidí tady sekalo a vytrhávalo trávu celé dopoledne. upravili jsme i místo kolem křížku a vysázeli tam květiny, aby bylo vše připraveno na procesí a mši, kterou tady měli v neděli Němci a na následující Anenskou pouť. Když jsem se v neděli večer šel ke sv.Anně podívat, bylo okolí křížku rozježděné a naše práce zničená. Opět se tu proháněli motorkáři,“ říká Krásnický a dodává, že se to nestalo poprvé.
„Opakuje se to stále dokola a nemůžeme proti tomu vůbec nic dělat. Už jsem si na jednoho čtyřkolkáře vyšlápl, ale nebylo to nic platné, jen jsem se se zlou potázal,“ dodává Krásnický.