Tři motorkáři skončili v nemocnici jen za poslední týden. Nehody motorek přitom končívají často těžkými zraněními, a to v tom lepším případě.

Dvaadvacetiletého muže, který se na své silniční Hondě minulou středu odpoledne ´ťuknul´ s nákladním automobilem mezi Loučimí a Hlubokou, transporotval vrtulník do FN na Lochotíně v Plzni. O čtyři dny později se zranili na motorce mladý muž a jeho spolujezdkyně při nehodě mezi Domažlicemi a Horšovským Týnem. „Dopravních nehod s motorkáři je hodně,“ přiznala tisková mluvčí domažlických policistů Jaroslava Roubalová s tím, že letošní statistika na našem okrese naštěstí nedosahuje takových čísel jako vloni, ale poslední týden byl opravdu špatný. „Sama mám kolikrát hrůzu z toho, když vidím motorkáře, jak bezhlavě a rychle předjíždí auta. Navíc jsou většinou v černých kombinézách na tmavých motorkách, takže jsou hůře vidět.“

„Neváží si vlastního života a ohrožují i životy jiných,“ myslí si o motorkářích Alžběta Imrová z Domažlic, a to, že se řidiči na silných motorkách nechovají na silnicích právě v souladu se zákony, si myslí i další lidé. Někteří motorkáři navíc, aby unikali postihům policie, mají zakryté nebo schválně zašpiněné SPZ.

I když se příznivci motorek mohutně brání přezdívce ´dárci orgánů´, zkušenosti hasičů, kteří u jejich nehod bývají často první, mluví za vše. „Nebývá to nic pěkného. Tělo motorkáře není ničím chráněno, je to náraz člověka na pevnou překážku, pak se lámou kosti a trhají vnitřní orgány,“ uvedl Bohumír Strejc z SDH Domažlice. „Nebezpečné je to ale třeba i pro řidiče aut, když se s nimi srazí několik metráků. Málokdy se stane, že se motorkář jen odře. Už jsem zažil i to, že se šoupal po kolenou, až mu koukaly kosti,“ dodal Strejc.

Vloni se na okrese vybouralo 36 motorkářů, z toho 29 na velkých motocyklech. „Tragicky skončila třeba říjnová nehoda ve Staňkově. 33letý řidič na Yamaze nezvládl řízení při vyjíždění z obytné zóny na silnici I/26, kde nedal přednost nákladnímu vozidlu s návěsem. Při nehodě utrpěl zranění neslučitelná se životem,“ připomněla Roubalová.

Počet nehod s motorkáři


Za období od 1. 1. do 21. 7. 2007

malých motocyklů 1
velkých motocyklů 17

Za období od 1. 1. do 21. 7. 2008
malých motocyklů 4
velkých motocyklů 11