Akcí s názvem Otevření šoupátek otevřel letošní motoristickou sezonu spolek mopedistů Rybník.
První letošní společná spanilá jízda vyznavačů jízdy na historických mopedech a motocyklech malých kubatur startovala na Rybníku od restaurace Na Zátiší. Trasa vedla do sousedního Bavorska přes Schwarzach, Stadlern do Schönsee, konkrétně do Wildparku Eslarn, kde na účastníky spanilé jízdy čekala první zastávka.

Členové spolku mopedistů Divočáci z Rybníka a členové Klubu mopedistů a vyznavačů jízdy na stadionech Divočáci z Vejprnic se pozdravili se svými živými maskoty. Do Wildparku s sebou přivezli tvrdý chleba a nakrmili divočáky a jeleny, kteří zde v oborách žijí.
Spanilá jízda pak pokračovala přes Lindau, Dietersdorf do Friedrichschängu.

Na hranicích Bavorska a Čech ochutnali mopedisté v historické hospůdce echt Pascherbier a výtečný domácí, čerstvě upečený küchl s kávou nebo čajem. Majitelku hospůdky za pohostinnost obdarovali světově známým karlovarským bylinkovým nápojem neboli Becherovkou. Pak už všichni vyrazili k poslední metě spanilé jízdy po pašerácké stezce k hostinci Na Pleši, kde je osobně přivítal provozovatel penzionu, ale hlavně nadšenec do veteránů Marek Hrůša.

Zde na účastníky čekaly speciality místní kuchyně, a to Pleší pizza a Plešaté pivo.
Spanilá jízda pak pokračovala po pašeráckých stezkách přes zasněžený Václav, kde místy na cestě leželo až 20 centimetrů sněhu, zaniklou obec Mostek zpět na Rybník .
Po návratu na základnu čekaly na účastníky pravé české zabíjačkové dobroty, které za hudebního doprovodu Lazarů zez Plzně výborně chutnaly.

„Otevírání šoupátek je už tradiční akce, která otevírá novou mopedistickou sezonu. Chtěl bych všem vyznavačům jízdy na mopedech a vlastně všech jednostopých vozidlech popřát mnoho úspěšných kilometrů v roce 2016 a šťastný dojezd či návrat do stanoveného cíle," uvedl Mirda Kakáč z Rybníku.

„ Na Rybník jezdíme rádi již několik sezón a vracíme se sem vlastně několikrát do roka. Je tady nejen krásná příroda a příjemné prostředí, ale pořádají se tu akce, které nás prostě baví, a byla by chyba na nich prostě nebýt," řekl prezident divočáků z Vejprnic Radek Štádlík.

„Už teď se těšíme na další akce, jako jsou Sraz veteránů a jízda po pašeráckých stezkách a vyvrcholení mopeďácké sezony Mopedscuk Rybník 2016," nechal se slyšet sekretář vejprnického spolku Zdéňa Stuchl.

Ačkoliv všichni dorazili do cíle živí a zdraví, někteří se potížím se svými stroji nevyhnuli.
„ Je fakt, a to si musíme přiznat, že na svém kontě z dnešní spanilky máme jednoho, který nedojel, a jednoho, který byl dotlačen. Všechno jsme ale měli pod kontrolou a vše mám statisticky podchyceno," prozradil mopedista divočák Laďas.

Sraz veteránů v Rybníku a jízda po pašeráckých stezkách se uskuteční v sobotu 21. května a vyvrcholení mopeďácké sezony Mopedscuk Rybník 2016 proběhne o víkendu 15. až 17. července.

Autor: Mirda Kakáč