Vernisáž se uskutečnila v pátek odpoledne na zámku a hradě v Horšovském Týně, kde tento šlechtický rod mezi lety 1623-1945 pobýval.

Většina snímků dosud nebyla publikovaná. Thomayer hledal v archivech, u sběratelů a také v zámecké knihovně, kde listoval rozsáhlými alby. „Našel jsem v nich řadu cenných fotek. Dost jich pochází z vídeňských ateliérů, ale objevil jsem i momentky, které vznikly při královském lovu třicátého srpna 1904 a pořídily je Karlovy děti,“ nastínil Thomayer, který se zajímá o historii města.

Právě o lovu si šlechtic vedl pečlivou evidenci. „Zastřelil zhruba tři sta tisíc kusů různé zvěře, z toho třeba devadesát dva tisíc zajíců. Zámek byl úplně plný trofejí. Teď už z nich zbyl jenom zlomek, protože se jich Karlův vnuk zbavil,“ pokračoval autor výstavy. Její součástí jsou trofeje, ale také oblečení či zbraně, které Trauttmansdorff používal.

Ten do Horšovského Týna čtyřikrát pozval britského krále Eduarda VII., jehož návštěvy byly pro obyvatele mimořádnou událostí. „Lidé vítali svého knížete z Trauttmansdorffu slavobránami a těšili se na to, že uvidí vzácného hosta. Ostatně za Karlovy vlády prodělalo město obrovský hospodářský i společenský růst,“ řekl. Proto na výstavě nechybějí ani dobové snímky Horšovského Týna a jeho proměny.