Vernisáž se uskutečnila v pátek odpoledne na zámku a hradě v Horšovském Týně, kde tento šlechtický rod mezi lety 1623-1945 pobýval.

Většina snímků dosud nebyla publikovaná. Thomayer hledal v archivech, u sběratelů a také v zámecké knihovně, kde listoval rozsáhlými alby. „Našel jsem v nich řadu cenných fotek. Dost jich pochází z vídeňských ateliérů, ale objevil jsem i momentky, které vznikly při královském lovu třicátého srpna 1904 a pořídily je Karlovy děti,“ nastínil Thomayer, který se zajímá o historii města.

Právě o lovu si šlechtic vedl pečlivou evidenci. „Zastřelil zhruba tři sta tisíc kusů různé zvěře, z toho třeba devadesát dva tisíc zajíců. Zámek byl úplně plný trofejí. Teď už z nich zbyl jenom zlomek, protože se jich Karlův vnuk zbavil,“ pokračoval autor výstavy. Její součástí jsou trofeje, ale také oblečení či zbraně, které Trauttmansdorff používal.

Ilustrační foto.
Nehoda u Výhledů. Předjíždějící auto srazilo motorkáře. Na místo letěl vrtulník

Ten do Horšovského Týna čtyřikrát pozval britského krále Eduarda VII., jehož návštěvy byly pro obyvatele mimořádnou událostí. „Lidé vítali svého knížete z Trauttmansdorffu slavobránami a těšili se na to, že uvidí vzácného hosta. Ostatně za Karlovy vlády prodělalo město obrovský hospodářský i společenský růst,“ řekl. Proto na výstavě nechybějí ani dobové snímky Horšovského Týna a jeho proměny.