Jelínek rekonstruuje zámek v Mokrosukách, který vloni poprvé otevřel lidem. Je možné si tam prohlédnout nejen unikátní zrekonstruované prostory, ale i obrovský výběr historických zbraní vlastní výroby a část expozice je věnována historii historického šermu u nás. „Celý můj život se točí okolo řemesla, od mých 24 let je to řemeslo šermířské, posledních 35 let také řemeslo kovářské a před 15 lety jsem začal opravovat zámek Mokrosuky. Nepovažuji se ale za majitele, pouze za dočasného správce této památky, která je tu několik stovek let a byla mi pouze na nějakou dobu svěřena do opatrování,“ řekl Jelínek.
Ve své dílně v Chomutově vyrábí zbraně a zbroj, které vyváží do celého světa. Buď je sami prodávají přes e-shop, nebo jezdí celý rok po velkých historických jarmarcích po celé Evropě, kde si zákazníci kupují jejich meče, dýky, sekery, halapartny nebo kroužkovou zbroj.
A jak jsou Mokrosuky propojeny se strakonickým pivovarem? Na zámku je na čepu Král Šumavy a v lahvích se prodává strakonický pivní speciál s názvem „Mokrosucký rytíř“. Za své řemeslo si ale Jelínek vysloužil i ocenění. Po varhanáři Peteru Nožinovi a výrobci bubenických paliček Vojtovi Pelíškovi je dalším oceněným člověkem, na jehož práci upozorní ředitel Pivovaru Strakonice 1649, a. s., Dušan Krankus v rámci projektu „Řemeslo se zlatým dnem i obsahem“.
„V pivovaru ve Strakonicích provozujeme po generace již téměř 375 let naše „ŘEMESLO S PĚNOU“. Každé poctivé řemeslo by mělo mít podle známého přísloví zlaté dno. A protože zlatavá barva piva je stejná, považujeme kvalitní a jedinečné řemeslníky za naše ambasadory, které pečlivě vyhledáváme a po zásluze oceňujeme,“ vysvětlil Krankus.
Na příští rok se chystá velká akce přímo na zámku. Na svatého Václava, 28. září, tam představí a následně vystaví vlastnoručně vyrobenou repliku svatováclavského meče, což je středověký meč, který je součástí korunovačních klenotů a používal se během korunovací českých králů. Originál je od nepaměti součástí svatovítského pokladu a v současnosti je k vidění v rámci stejnojmenné expozice v kapli svatého Kříže na Pražském hradě. „Mezi jeho specifické rysy patří otvor ve tvaru kříže v čepeli s koncovkou vybroušenou z křišťálu. Meč jsme již dělali pro jednoho váženého zákazníka sběratele, ten také realizoval výzkum okolo podoby meče. Napadlo nás tedy udělat ještě jeden kus do muzea v Mokrosukách, ale dlouho jsme hledali skláře, který by udělal repliku koncovky meče,“ uvedl syn Jana Jelínka, Adam.
Meč bude vystaven v muzeu na zámku Mokrosuky během sezony a mimo ni na tamní radnici. „Mečem se budou pasovat rytíři při svatováclavských slavnostech v Mokrosukách, pít se bude Svatováclavský speciál z Pivovaru Strakonice 1649,“ uzavřel Adam.