JOSEF BABOR

Domažlice - Student domažlického učiliště Jakub Pavlíček dosáhl mimořádného úspěchu vítězstvím ve třetím ročníku Soutěže mladých strojařů v programování CNC strojů. Nejen, že triumfoval v celostátní soutěži v rámci prestižního Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně, ale své soupeře porazil rozdílem třídy.

„Bylo to pro ně devastující. Jakub zadaný úkol splnil za 37 minut, po 75 minutách ostatních osm soutěžících svoji snahu vzdalo a práci ani nedodělali,” popisuje s hrdostí Jakubův učitel odborného výcviku Miroslav Šimáček.

„Byl jsem nervózní, ale soustředil jsem se, abych neudělal chybu,” vybavuje si pocity z průběhu soutěže Pavlíček. O klidu na práci se rozhodně nedá mluvit. Mladí strojaři na zadaném úkolu pracovali na veřejném místě, kudy procházeli návštěvníci veletrhu. Ruch způsobovala i práce novinářů, soutěž natáčely televizní štáby a dokumentovali fotografové.

Soutěžící se nejprve dozvěděli, jakou technologií, jakými nástroji a v jakém rozsahu mají vytvořit výrobek podle zadané dokumentace. Jakub byl s prací hotov nebývale rychle.

„Pak nastalo hrozných dvacet minut čekání na hodnotitele,” už s úsměvem vzpomíná domažlický student 3. ročníku maturitního oboru Mechanik seřizovač. Porotce však zjistil, že Jakubův obráběný odlitek je v pořádku, a tak se jeho autor mohl začít radovat. Našel si chvilku i na prohlídku některých pavilonů brněnského veletrhu.

„Líbily se mi vystavené motorky a z profesního hlediska mě zaujaly lisy na ohýbání plechu i laserové pálící stroje,” řekl úspěšný student.
„Jakubovi se vyplatila jeho cílevědomost a pracovitost. Na soutěž se připravoval pod vedením Miroslava Šimáčka i ve svém volném čase o prázdninách,” připomněla ředitelka SOU Domažlice Zdeňka Buršíková. Nabyté zkušenosti Jakub zúročí ve své profesní budoucnosti.
„Po dokončení studia bych rád pracoval v Německu,” má jasno šikovný strojař.