Domažlice Žák čtvrtého ročníku šestiletého studia Gymnázia J. Š. Baara Pavel Kůs dosáhl krátce před závěrem školního roku vynikajícího výsledku v astronomické olympiádě, což je jedna z předmětových soutěží organizovaných Českou astronomickou společností a zastřešovaných Ministerstvem školství ČR. Jejím cílem je rozvíjet znalosti studentů v oblasti astronomie a astrofyziky.

V krajském kole Pavel Kůs skončil s těsným odstupem na 2. příčce, ale protože se podle počtu dosažených bodů umístil mezi 15 nejlepšími řešiteli krajských kol v celé republice, kvalifikoval se do národního kola, které se pak konalo na Technické univerzitě Vysoké škole báňské v Ostravě. I tam se mu mimořádně dařilo a obsadil celkové 2. místo. Díky tomuto výsledku se kvalifikoval na soustředění ve Valašském Meziříčí, z něhož vzešli členové české delegace na Mezinárodní astronomickou olympiádu (IOA), jejímž dějištěm bude letos Kyrgizstán.

A jak se Pavlu Kůsovi dařilo v nejtěžší možné konkurenci? „Ve své kategorii jsem skončil čtvrtý a 4. místo jsem obsadil i v absolutním pořadí. Bohužel do Kyrgizstánu postupovali pouze první dva. Naneštěstí pro mě mí soupeři měli tu výhodu, že se mezinárodních kol účastnili už v dřívějších ročnících, tedy v době, kdy já jsem ještě nevěděl, že něco jako astronomická olympiáda vůbec existuje. Je to trochu škoda, ale mám ještě pár ročníků před sebou," neztrácí domažlický gymnazista odhodlání.

„Během soustředění ve Valašském Meziříčí jsme se také účastnili odborného semináře zaměřeného na řešení úloh astronomické olympiády v rámci oborů astrofyziky, optiky a speciální teorie relativity. Přednášku vedl pan prof. Petr Kulhánek, jeden z nejvýznačnějších českých astrofyziků a popularizátorů astronomie a obecně fyziky. Získané informace jsme pak využili při řešení úkolů, které si pro nás organizátoři soustředění přichystali. Měli jsme také přednášku z oboru sférické astronomie. Už předtím jsem věděl, že ta bude tvořit asi nejnáročnější část předložených úloh. A opravdu se mi to druhý den potvrdilo," přiblížil nám Pavel Kůs část náplně soustředění.

Do budoucna si klade skutečně smělé cíle: „V příštím roce už budu vzhledem k věku zařazen do nejvyšší kategorie a všechno bude už na trochu jiné úrovni. Mám v plánu se ale náležitě připravit a nebudu zapírat, že si ´brousím zuby´ na příští kolo Mezinárodní olympiády z astronomie a astrofyziky (IOAA), což je soutěž o něco vyšší úrovně, než je Mezinárodní astronomická olympiáda. Pokud vím, měla by se konat v Indonésii. Nehledě na místo konání se pokusím udělat maximum, abych do tohoto kola postoupil a reprezentoval Českou republiku na mezinárodní úrovni."

„Sice jsem letos nepostoupil, ale těší mne alespoň fakt, že jsem řešil úlohy, které byly úmyslně vybírány organizátory olympiády tak, aby co nejvíce odpovídaly standardu úloh na mezinárodní úrovni. Největší odměnou pro mě stejně byly mé nově nabyté znalosti a zkušenosti, které zcela určitě v budoucnu využiji ve svém profesním životě," má jasno úspěšný reprezentant domažlického gymnázia.

Autor: Jan Pek