Albín Balát z Dětského domova ve Staňkově touží po tom stát se televizním moderátorem. Nyní se mu poštěstilo splnit si další kousek svého velkého snu – dostal totiž pozvání do ranního vysílání pořadu Snídaně s Novou.

Pozvání dostal, aby hovořil o přípravě na svůj odchod z dětského domova. Místo, ve kterém pět let vyrůstal, totiž hodlá brzy opustit – po dokončení studia.

„Jsem strašně rád, že se mi z televize ozvali, jelikož jsem to bral jako poděkování všem, kteří se mnou v domově jsou. Ať už to jsou vychovatelé nebo kamarádi," říká Balát.

Do televizního studia si s sebou vzal Gabrielu Křivánkovou, manažerku projektu Začni správně. Tento projekt připravuje děti na odchod z dětského domova, pomáhá jim dobře odstartovat do samostatného života po letech strávených v domově. Najít práci, případně začít podnikat, dobře se postavit na vlastní nohy. Pomáhá ale i těm, kteří již z domova odešli a ocitli se v nějaké složité životní situaci.

V den natáčení Baláta nejvíce trápilo brzké vstávání.

„Vstával jsem ve tři hodiny ráno a v Praze jsem byl okolo šesté hodiny. Přišli jsme do televize a převzala si nás produkční. Byl jsem nesmírně nadšený, jelikož televizní prostředí mám rád a i zrovna televizi Novu, která je hodně sledovaná," říká.

V televizi si pro Baláta připravili jedno velké překvapení. Jelikož věděli, že chce být úspěšným moderátorem a reportérem, měl Albín tu čest odmoderovat rubriku přehled denního tisku. A to v živém vysílání.

„Dostal se ke mně papír asi pět minut před 'živákem', takže jsem si ho přečetl asi dvakrát a pak jsem jel rovnou živě. Ze začátku jsem byl nervózní, ale poté nervozita přešla a ujal jsem se toho snad už dobře," popisuje Balát. „Konečně jsem zažil pocit, jaké to je vyzkoušet si to doopravdy a na živo. Takové příležitosti si velmi vážím. Je to nezapomenutelný zážitek," dodává.

POPRVÉ NAŽIVO. Albín Balát moderuje segment Snídaně s Novou.

Nejvíce nadšená byla moderátorka snídaně Hana Mašlíková, která dokonce v živém vstupu vysmekla mladému budoucímu moderátorovi poklonu, jak se mu výstup podařil.

Při ranním vysílání přišla také řeč na Střední odbornou školu a Střední odborné učiliště v Horšovském Týně, kde momentálně Albín studuje, a na aktivity v dětském domově či mimo školu.

Mluvil rovněž o obavách dětí opouštějících domov a o tom, co mohou očekávat od reálného života za branami dětského domova.
„Důležité je si najít práci a bydlení," řekl Albín a dodal, že právě lidé ze zmíněného projektu Začni správně pomohli i jeho sestře, která dětský domov už opustila. Zmínil také, že ten, kdo žije v dětském domově, by se za to rozhodně neměl stydět.

„Děti v dětských domovech nejsou žádné chudinky, které by lidé z rodin měli litovat. Máme se dobře. Mně tu nic nechybí, právě naopak, jsem tu rád. Naučí vás to podle mě více než v biologické rodině," prohlásil Balát.

Na závěr poděkoval televizní produkci, že mu umožnila splnit si sen, a také moderátorovi Petru Říbalovi, který ho na úlohu ve vysílání připravil a stál po jeho boku, aby mu pomohl, kdyby něco pokazil.

„A ještě něco – děkuji domovu, který se o mě pět let staral a přivedl mě tam, kde bych dnes asi nemohl být. Děkuji moc. Vážím si toho," uzavřel.