Dvacetiletý Pavel Frous z Horšovského Týna stanul během jednoho týdne před soudem už podruhé.

Tentokrát se zpovídal z loupeže. Podle obžaloby ji spáchal 28. dubna letošního roku ve Vojtěchově ulici v Domažlicích, kde přepadl a okradl devětašedesátiletého muže. Udeřil ho do hlavy, přičemž mu rozbil brýle a poté mu ukradl pěněženku s několika stokorunami. Obžalovaný využil svého práva a u soudu odmítl vypovídat. Podle dřívější výpovědi svědka Matěje Němce se osudný večer Frouz s ním a Jakubem Svačinou vraceli z baru domů. Chtěli si ještě v autě zakouřit, ale Frous z auta odešel a když se asi za pět minut vrátil měl ruku od krve a v druhé držel peněženku. Svým kamarádům řekl, že zmlátil nějakého dědka. Z peněženky vybral peníze a cestou na benzinovou stanici, kam měl povedený trojlístek namířeno, ji vyhodil. Frous si koupil za peníze z loupeže bagety a benzín a všichni pak odjeli do bytu Svačiny, který už nějakou dobu společně obývali.

To vypověděl Němec, který tentokrát v případu figuroval jako svědek, na policii. Před soudem však prohlásil, že výpověď je nepravdivá a že k ní byl donucen pod nátlakem vyšetřovatele. „Řekli mi, že když nebudu vypovídat podle jejich představ, budu z toho obviněn já sám,“ prohlásil před soudem Němec.

Jeho nová verze výpovědi vyzněla v tom smyslu, že si vlastně vůbec na nic nepamatuje a že byla tma. Policista, který tehdy Němce vyslýchal, vyvíjení jakéhokoli nátlaku na svědka ve své výpovědi u soudu odmítl. „Výslech probíhal standardně za přítomnosti obhájce. Svědek vypovídal sám. Z mé strany byl seznámen z předmětem výslechu. Měl možnost přečíst si protokol se svojí výpovědí a ten podepsal,“ řekl policista. Frouz ve své výpovědi na policii uvedl, že nikoho nepřepadl. „Šel jsem se projít a viděl jsem ležet na trávníku muže. Když jsem k němu přišel, zjistil jsem, že je opilý a něco si mumlá. Z kapsy mu koukala peněženka, tak jsem mu ji sebral. Ruku jsem si odřel, když jsem upadl,“ uvedl Frous.

Dalším ze svědků byl i poškozený senior z Domažlic. „Vracel jsem se z hospody, ale opilý jsem nebyl. Ničeho a nikoho jsem si nevšiml a najednou jsem dostal ránu do hlavy. Na chvíli jsem musel ztratit vědomí. Když jsem se probral, viděl jsem chlápka pár metrů ode mne. Když jsem se ho zeptal, co chce, začal utíkat. Zvedl jsem se, zjistil jsem, že mám rozbité brýle a celý zakrvácený jsem šel domů. Manželce jsem řekl, co se stalo a šli jsme rovnou do nemocnice. Vše jsme oznámili policii,“ uvedl napadený muž, jehož výpověd potvrdila před soudem i jeho manželka.

Frous, Němec a Svačina byli minulý týden odsouzeni za vloupání do restaurace na Podhájí. Mimo jiné mají na svědomí i nepovedené přepadení čerpací stanice v areálu Zemědělského družstva Mrákov.

Rozsudek za zmíněné vloupání však zatím není pravomocný. Proto včerejší soud verdikt ještě nevynesl a počká na pravomocné ukončení předešlého případu.