Soutěžící ze tří českých krajů a z bavorského příhraničí se zúčastnili středečního krajského kola soutěže O hoblík Káji Hoblíka, které pořádalo domažlické SOU. Určena byla pro žáky druhých ročníků oboru truhlář.

„V praktické části soutěže bylo úkolem vyrobit truhlík z bukového dřeva rohovým spojením na ozuby. Je to klasický spoj, který se už dnes moc nevidí," popsal učitel domažlických truhlářů Václav Vrána.

„ S bukovým dřevem je složitější práce, náročnější na zpracování, na dlabání nebo na řezání. Na něm se dobře ukáže, co se žáci dosud opravdu naučili," konstatoval Václav Vrána s tím, že k opracování masivního dřeva se žáci dostávají taky méně v souvislosti s tím, v jak vysokém počtu se opracovává lamino.
Soutěžící v předstihu dostali zadání – technický výkres pro truhlík a také otázky pro vědomostní test. Těch žáci znali dopředu 75, počítač pak vygeneroval třetinu z nich, kterou museli během 30 minut zodpovědět.

V testu se objevily otázky z technologie, výrobních zařízení, odborného kreslení nebo materiálů.

„V praktické části se hodnotily čas, přesnost a kvalita spojů, dodržení rozměrů dle výkresu i čistota opracování," dodal učitel Vrána.

Na výrobu truhlíku měli soutěžící 4 hodiny a 15 minut. „Záleží dost na tom, jak si práci zorganizují. Tenhle čas by jim měl ale stačit," konstatoval Václav Vrána.

Nejvíce se dařilo domácím učňům Adamovi Přibáňovi a Zdeňkovi Stašovi, kteří v konkurenci šestnácti soutěžících obsadili první dvě příčky a pro svoji školu vybojovali i celkové prvenství. Ceny pro nejlepší, které věnovali sponzoři, byly zaměřeny na vybavení pro truhláře. Byla mezi nimi aku vrtačka, kotoučová pila nebo drobné ruční nářadí.

„Přínosem soutěže je vzájemné porovnání škol, žáci vidí, jak pracují jinde, poznávají jiné prostředí, což může simulovat i to, když přijdou poprvé do nového zaměstnání," uzavřel Václav Vrána.