Domažlický rybářský spolek připravil na nový školní rok dva kroužky pro mládež. Již ve středu 9. září se ve tři hodiny odpoledne sejdou v klubovně u U Tří vrb.

„Do kroužku bereme mladé rybáře od 7 let, a to proto, aby už uměli číst a psát, protože si po získání rybářského lístku a povolenky musejí zapisovat do sumáře své úlovky," vysvětluje vedoucí kroužku Hynek Hanáčík.

Proč si myslí, že by děti měly docházet do rybářských kroužků?

„Je to výhodné nejen pro ně, ale i pro jejich rodiče, kteří bývají často zaměstnaní, a tudíž nemohou s malými rybáři u rybníka trávit čas. Bohužel je to dnes tak, že děti sice smějí chytat bez dozoru a mohou být u vody samy, přitom se vůbec nebere zřetel na jejich bezpečí. Je vhodnější, když malý rybář má nejen kvůli své bezpečnosti dohled," připomíná vedoucí kroužku.

A co jeho členům nabízejí?

„Děti jsou u nás pod dohledem, rodiče o ně nemusejí mít strach a jejich potomci se naučí spoustu věcí. Naučíme je znát druhy ryb, práva a povinnosti rybáře podle rybářského řádu. Naučíme je také poznávat rostliny, živočichy i hmyz, kteří žijí kolem vody," vypočítává.

Mladí rybáři mohou mezi sebou i soutěžit. „Účastní se místního i okresního kola Zlaté udice a ti nejlepší mohou postoupit do vyšších soutěží. Při této příležitosti bych rád zmínil naší odchovankyni Lucku Stieberovou, která od nás odešla do plzeňské organizace, kde zřejmě měla lepší sponzory, neboť se účastnila vyšších soutěží a tam už je to potřeba. Loni byla Lucka na Mistrovství světa juniorů v Německu a s týmovou kolegyní tam vybojovala 1. místo," chválí bývalou svěřenkyni Hanáčík.

Kroužek mladým vyznavačům Petrova cechu nabízí i další vyžití.

„Pravidelně děláme na začátku prázdnin v Tlumačově víkendové soustředění – děti tráví pátek, sobotu a neděli u rybníka Mísov. Pak ještě jezdíme na rybářský tábor do Soběslavi. Jezdíme na něj už přes deset let. Myslím si, že dětem se tam i letos líbilo, i když pro mne byl první týden tábora náročný kvůli panujícím vedrům. Spali jsme v chatkách, kde je dopoledne stín, ale odpoledne je tam člověk jako v termosce. Chytali jsme ryby a program pro děti vymýšlel hlavně syn Hynek, který mne jednou snad nahradí. Je hodně akční. Já bych si pak nechal začínající rybáříčky," říká Hanáčík st.

Z tábora mladých rybářů.

Kroužek není pro rodiče dětí příliš finančně náročný.

„Zaplatí zápisné a pro počátek si opatří základní výbavu. Když přijde začátečník, je dobré, když mu rodiče koupí něco levnějšího, kdy se vejdou do tisíce korun. Je zbytečné kupovat kvalitnější a tudíž dražší výbavu, neví se, zda dítě u rybařiny zůstane," míní vedoucí mladých rybářů.

Ti, kteří to mají blíže do zmíněného Tlumačova, mohou docházet do kroužku tam.

„Začínáme v pátek 11. září ve 14 hodin u rybníka Mísov. Mohou přijít mladí rybáři začátečníci i pokročilí. V zimním období se s dětmi z Mísova stěhujeme do Základní školy v Mrákově," upozorňuje na závěr Hanáčík.