Z Bystřice nad Úhlavou, Dlažova, Hluboké, Chodské Lhoty, Holýšova, Kdyně, Klenové, Kolovče, Lub, Malechova, Milaveč, Nýrska, Petrovic, Pocinovic, Staňkova, Stanětic a Svrčovce přijelo celkem 116 dětí ve věku od šesti do 17 let.

Rozděleni do sedmi věkových kategorií startovali po jedné minutě na trasu dlouhou necelé tři kilometry, kde plnili různé úkoly. Začínalo se rozvinutím hadice, připojením k rozdělovači a připojením proudnice a uklizením zpět na místo, na dalším stanovišti čekala střelba ze vzduchovky a na dalším bylo třeba použít hlavu: Čím hasit třeba elektroniku? A čím hořící auto? Vodou? Pěnou, nebo práškovým hasičákem? Ve většině případů to soutěžící věděli, a mohli tak běžet lesní cestou do Lomečku, kde předváděli rozhodčím vázání uzlů. Cestou zpátky si museli poradit, jak pracovat s buzolou, protože co kdyby zabloudili, že? Během zadýcháni měli jako další úkol určit topografické značky v mapě, což se většinou dařilo bez chyb, a následoval praktický test základů první pomoci – tady záleželo nejen na znalosti postupů, ale také na šikovnosti. Tu museli všichni uplatnit také u posledního úkolu, kdy překonávali překážku ručkováním po vodorovném laně. Mladší na vzdálenost třiá metry, starší pak o jeden metr víc. A potom už v cíli odevzdali papírek s případnými trestnými body, kam jim rozhodčí vepsali výsledný čas s připočtením jedné minuty za každý trestný bod.

Kristýna Jägerová byla na zdravotnickém stanovišti. „První pomoc zvládaly děti různě. Některé jsou šikovné a je vidět, že to nacvičují hodně. Někde trochu méně a je to poznat,“ hodnotila.

Než Kristýna Tomanová spolu s Hanou Tvardíkovou, manželkou vedoucího mládeže i celé soutěže Josefa Tvardíka, zpracovaly výsledky, zasoutěžili si v uzlování vedoucí mladých hasičů z 12 sborů. Za nadšeného fandění svých svěřenců zvítězil Vít Marek z Nýrska. K čemu je dobré umět vázat uzly, vysvětlil Tvardík: „Hodí se to vždycky, třeba tesařský uzel používám pořád. Úvaz na proudnici se používá v případě, že kolega je někde na střeše a já mu hodím smotané lano, na jehož konci je ta proudnice a on si ji vytáhne nahoru.“

Sladkou odměnu při vyhlašování výsledků dostali všichni, ti nejlepší tři z každé kategorie pak medaile. Nejrychlejší čas 16 minut a 11 sekund měl dorostenec Matěj Kraml ze Kdyně, v kategorii 6-10 let zvládla trať nejlépe Lucie Smáhová z Bystřice za 22 minut. a 57 sekund.

Nakonec došlo i na putovní pohár starosty obce, který získává sbor s nejlepšími výsledky ve všech disciplínách a poněvadž jich místní posbírali pět, převzala jej Kateřina Radová a zůstal v Chodské Lhotě.

Rodina velitele Václava Kafky se činila u občerstvení a tak soutěž proběhla v pohodě – dvacetiletá zkušenost (tolik už bylo ročníků) je prostě znát.

Zdeněk Huspek