Dnes se v našem seriálu U vás na návštěvě podíváme za poběžovickými hasiči.

Jednotka sboru dobrovolných hasičů města Poběžovice je zařazena od 1. září 2000 jako jednotka kategorie JPO II, což znamená, že musí k událostem vyjíždět nejvýše 5 minut od nahlášení poplachu a to nejméně s jedním družstvem skládajícím se z velitele, strojníka a dvou hasičů. Ti pak vyjíždějí k zásahům až do Bělé nad Radbuzou či Lískové. Velitelem jednotky poběžovických hasičů je Jiří Timura, starostou sdružení pak Jan Doktor a jednatelkou Jana Konopíková. V současnosti má sbor 71 členů z řad mužů i žen.

Založení hasičského sboru není přesně zmapováno. Před rokem 1918 fungoval v Poběžovicích německý hasičský sbor, v době po první světové válce pak vznikl český, který s různými obměnami funguje dodnes. Poběžovičtí hasiči vyjížděli v minulém roce ke třiceti zásahům. Patnáct technických zásahů, jako byly spadané stromy či odčerpávání vody, a třináct požárů doplnila jedna dopravní nehoda a jeden planý poplach.

„V uplynulém roce jsme hodně vyjížděli k požárům komínových těles, nebo k požárům spojených s netěsností komínů,“ připomněl starosta a zároveň velitel družstva Jan Doktor.

V garáži poběžovické hasičárny se nachází cisternová automobilová stříkačka CAS Tatra 815, Trambus Š 706 RTHP, osobní Tatra 613, autobus Čavdar a dopravní automobil DA 12 A31, který však brzy uvolní místo automobilu Liaz od Hasičského záchranného sboru Plzeňského kraje a poputuje k hasičům do Nového Kramolína.

„Taková technika nám zatím prostě musí sloužit. Do liazky, kterou dostaneme, se nás vejde docela dost a nemůžeme chtít nové auto za pět a půl milionu,“ uvedl Doktor s tím, že i s příspěvkem od státu by byl podíl města na koupi nového auta kolem dvou a půl až třech milionů.

„Město nám loni zakoupilo důležité věci jako jsou například zásahové obleky, ale technika samozřejmě nedostačuje,“ tvrdí velitel jednotky Jiří Timura. „Potřebovali bychom nové osvětlovací soupravy či elektrocentrálu. Nezbývá nám ale než čekat, až bude mít město prostředky. Nemůžeme „dojit krávu, která nežere“,“ dodává.

Poběžovičtí hasiči se samozřejmě účastní i mnoha kulturních aktivit ve svém okolí.

„Na konci ledna jsme pořádali Hasičský bál, který se povedl i díky štědrým sponzorům. V nejbližší době nás čeká májka, pak Česko–bavor〜ské slavnosti či poběžovická pouť,“ vyjmenovává Doktor.

Hasiči pořádají i okrskovou soutěž hasičů, sami se však soutěží moc neúčastní.

„Nemáme zase tolik mladých atletů,“ vysvětluje Doktor s tím, že sbor má jen pět mladých hasičů, s nimiž nelze dát dohromady ani soutěžní družstvo. „S dětmi je to rok od roku horší, nemůžeme konkurovat televizi a počítačům,“ dodal hasič.