Mistrovství České republiky dorostu v požárním sportu, konané v první polovině měsíce v Litomyšli, se zúčastnily nejlepší týmy ze čtrnácti krajů a hlavního města Prahy. Nechyběl ani i osmnáctiletý David Dopirák z Holýšova. Ten vyhrál v disciplíně 100 metrů s překážkami s časem 17,13 sekundy a stal se tak mistrem republiky.

„Nejkrásnější pocit byl, když jsem stál na tý „jedničce“, za mnou stálo těch tři sta dorostenců a dorostenek, přede mnou byla naplněná tribuna a všichni sledovali jak jsem já zdvihl pohár pro mistra ČR. Byla to obrovská radost a také trochu zadostiučinění, protože jsem se na ten titul skutečně nadřel,“ popsal své dojmy z vítězství David.

U holýšovských hasičů působí už dvanáct let, na závodech v Litomyšli však běhal za tým SDH Obora, protože v Holýšově není dostatek dorostenců pro složení družstva.

Titul mistra republiky by David ale jistě nezískal bez řádného tréninku. V zimě téměř každý třetí den trénoval za jakéhokoliv počasí na stanici v Plzni na Košutce, chodil do tělocvičny holýšovské školy na fyzickou přípravu a nezanedbával ani posilovnu.

„Na jaře jsem pak trénoval už třikrát čtyřikrát týdně na zmíněné Košutce nebo v Domažlicích. A největší přípravou jsou samotné závody, kde se člověk nejvíce naučí. Od května jsem neměl volný víkend. Obrovskou zásluhu mají určitě trenéři. Ať už táta, který je vedoucím reprezentace ČR, nebo samotní reprezentanti, se kterými jsem běhal v Plzni,“ poznamenává hasič.

Měsíc před mistrovstvím si však David při tréninku zranil nohu. Výsledkem byly natažené vazy v kotníku.

„Dostal jsem berle a ortézu. Na tréninky jsem pak už radši ani nechodil a snažil se šetřit. Po každém pokusu v Litomyšli jsem nemohl tak pět minut chodit. O to víc jsem si vážil vítězství,“ říká David s tím, že na závodech jediný problém nastal v prvním pokusu v běhu na 100m překážek, kdy byl pokus neplatný, protože se mu utrhla nožička od rozdělovače hadice. To však Davidovi radost z vítězství zkazit nemohlo.

„Hasičině se věnuji prakticky celý život. Táta je profesionálním hasičem. Už to, že mě vozil do školky hasičskou avií, mluví za vše. Když pak v Holýšově začínal kroužek mladých hasičů, byl jsem tam mezi prvními přihlášenými,“ vzpomíná osmnáctiletý hasič.

David letos dosáhl již několik soutěžních úspěchů. Byl druhý ve výstupu na domažlickou věž v kategorii do třiceti let, vyhrál otevřenou soutěž dorostu Memoriál Vendulky Fránové v Plzni a v dorostu pak ještě druhé místo na hlineckých stovkách.

„V kategorii mužů mám zatím ještě obrovský kus práce před sebou,“ dodal David na závěr.