Desítky andulek, korel a papoušků zaplnily o víkendu klece v zasedací místnosti kdyňských zahrádkářů. Jejich přátelé ze Základní organizace Českého svazu chovatelů Kdyně II zde pořádali tradiční výstavu exotů, na níž své opeřence prezentovalo dvanáct chovatelů z regionu.

„Už v pátek ráno přijel posuzovatel Jiří Junek z Prahy, aby vybral nejlepší exempláře,“ řekl nám předseda kdyňských chovatelů Václav Kutil.
Páteční odpoledne spolu se sobotou a nedělí už patřilo návštěvníkům.

„Nejsem u chovatelů organizovaný, ale od loňska mám pět andulek, které mi letos poprvé vyvedly mladé,“ řekl Deníku Zdeněk Hána z Brnířova a dodal, že kdysi choval králíky a slepice, ale od doby, co začal dojíždět do práce do Plzně, je musel dát pryč a věnuje se andulkám.

„Doma už máme čtyři roky alexandra malého. Škube si peří, asi chce samičku. Tak jsme se přišli podívat a hlavně poradit,“ vysvětlila nám Iva Dolejší ze Kdyně.

„Jsem na výstavě exotů poprvé, je pěkně uspořádaná,“ podotkl Martin Chamrad.

Zajímalo nás, o jaké exponáty je největší zájem.

„Dětem se nejvíce líbí tenhle albín, všeobecně pak rosely pestré, papoušci senegálští a nádherní,“ řekl nám mrákovský chovatel Milan Smazal, který měl na výstavě řadu svých opeřenců.

Letos spolu s deseti chovateli vystavovaly i dvě ženy – Martina Kutilová z Prapořiště a Kateřina Soušková z České Kubice. Jejich odchovanci si vůbec při posuzování nevedli špatně a získali od 87 do 90 bodů ze sta možných.

Celkovým vítězem výstavy se na základě výroku posuzovatele pana Junka stala korela šedá perlová Martina Blahníka z Mrákova, člena naší organizace,“ uvedl předseda kdyňských chovatelů.

A jak hodnotí předseda pořadatelské organizace úroveň a návštěvnost výstavy?

„Vystavovali jsme 120 ptáků, což je na Kdyni a velikost prostor, které nám ochotně poskytují místní zahrádkáři, tak akorát. Návštěvnost není špatná, jsme spokojení. Navíc se nám podařilo získat dalšícho člena. Zbyněk Kauer nebyl dosud nikde organizovaný a nyní rozšířil naše řady. Je mladý a nadějný,“ řekl Deníku předseda Kutil.

Vítězní chovatelé kdyňské výstavy:

Zebřičky: 1. a 2. Karol Červenka, 3. Milan Pekhart – oba Kdyně
Malí papoušci: 1. Mirek Macháček – Domažlice, 2. a 3. Josef Janeček – Mrákov
Andulky: 1.–3. Bohdan Hromádko – Kdyně
Korely: 1. a 3. Martin Blahník – Mrákov , 2. Karol Červenka – Kdyně
Papoušci – voliéry: 1. Zbyněk Kauer, Domažlice, 2. Václav Kutil – Prapořiště, 3. Milan Smazal – Mrákov