O nahrazení staré a nevyhovující kanalizace už Kvíčovičtí usilují nějakou dobu. Místo postavení klasické čistírny odpadních vod se však rozhodli vybudovat čerpadla, která odpadní vodu dopraví do Holýšova, kde si s ní poradí tamní ´čovka´.

„Uvažovali jsme i o postavení vlastní čistírny. Když jsme ale zvažovali všechna pro a proti, rozhodli jsme pro čerpadlo. U čistírny odpadních vod bychom se museli starat o její provoz, což by znamenalo i další náklady,“ uvedl starosta Kvíčovic Rudolf Wilhelm.

Podle něj bude zapotřebí postavit celkem tři přečerpávací stanice, aby odpadní vodu dopravily až do čistírny v Holýšově.

Nová kanalizace pro obec a čerpadla by měly přijít na přibližně dvacet milionů korun.

Povolení ke stavbě chtěli Kvíčovičtí získat už v minulém roce, ještě se jim však nepoštěstilo.

„Stále řešíme problémy s pozemky, přes které by stavba měla vést. Došlo tu i k úmrtí majitele a celá záležitost týkající se dědictví ještě není vyřízená,“ vysvětluje Wilhelm. „Nevím, kdy se nám stavební povolení podaří získat,“ dodává.

Kvíčovičtí rovněž budou muset mít šťastnou ruku i na dotace. Pokoušet se o stavbu kanalizace a čerpadel pouze z prostředků obce podle starosty nepřichází v úvahu.