Mimořádným objevem se stal zhruba třísetkilogramový žulový kámen s vytesaným maltézským křížem, který objevil místní chalupář Josef Pivoňka.

„Byla to skutečně náhoda. Pod místním rybníkem je postavený nový srubový přístřešek. Při jeho prohlídce a krátkém posezení jsem si všiml zčásti zahrabaného kamene s kouskem ramene kříže. Kámen byl navíc asi ze dvou třetin zasypán zeminou, ale část kříže byla zřetelná,“ popsal cestu k objevení jedinečného nálezu Josef Pivoňka, který vše konzultoval i s regionálním historikem Zdeňkem Procházkou.

„Dohodli jsme se, že kámen bude umístěn do prostoru kaple před východní štít. S pomocí místních jsme kámen po jeho odkopání přemístili,“ pokračoval Pivoňka.

Nalezený artefakt.Zdroj: J. Pivoňka

Přičinil se i umělecký kovář Jaroslav Baťa, jenž pro lepší stabilitu při osazení kamene vyrobil ozdobnou kovářskou opěru. S osazením a zabetonováním opět poté pomohl František Klein se svými syny.

Kříže jsou na kameni však dva. Pivoňka jeho podobu dále popisuje:

„Dodatečně jsme zjistili, že tvar maltézského kříže je zřetelný i na druhé straně, ovšem liší se tvarem od kříže na lícové straně. Ramena kříže jsou výrazně užší a jsou ukončena kamennou úpravou ve tvaru šipky.“

Artefakt je umístěn před kaplí i proto, aby si jej mohli návštěvníci prohlédnout například při turistických či cyklistických výletech. Příležitost vznikne především při místních akcích, a to kocourovské pouti, jejíž šestý ročník se uskuteční 8. června od 14:00 případně při příležitosti rybářských závodů, které se pořádají od 6:00 téhož dne na místním rybníce.

Uklízelo se i ve Kdyni.
PODÍVEJTE SE: Na Domažlicku je po víkendu zase o něco čistěji