Co dělat, když v lese najdeme opuštěná mláďata? Jak jste se dostal k srnčátkům, o která nyní pečujete?

Dostal jsem telefon, že u Stříbra srazil linkový autobus srnu, která byla na místě mrtvá s tím, že je vidět, že bude mít někde mláďata, protože jí prý vytéká mléko. Tak jsme tam hned jeli a s myslivci jsme našli jedno srnče. Druhý den se tam však šel hajný podívat ještě jednou a objevil druhé. Bylo už hodně vysílené, hladové a prochladlé, takže se divím, že vůbec přežilo.

Jak často je krmíte?

Každé dvě až tři hodiny. Je to chlapeček a holčička. Kluk pije z mističky a holčička z flašky. Často je u mláďat velký problém najít jejich sací reflex. Každý si myslí, že jim dá flašku a oni budou pít, ale tak to není.

Jak se stalo, že vaše fenky mláďata přijaly?

Bobině je čtrnáct let a dělá to odjakživa. Už nám takhle odchovala několik mláďat, dokonce i veverky, liščata nebo zajíčky. Kačenka je její vnučka, která to od ní odkoukala. Pomáhají mi hodně, čistí je, zahřívají a hlídají.

Jaký bude další osud srnčátek?

Zatím není vyhráno. Mláďata můžou klidně dva nebo tři měsíce krásně pít a najednou přijde den „D“ a je konec. Během hodiny srnče padne. V loňském roce zůstali z jedenácti srnčat čtyři. Ve stanici to vždycky všichni obrečíme. Takže pokud přežijí, tak se nám stává, že srnky zdivočí a my je poté pouštíme do volné přírody. Také spolupracuji s Václavem Chaloupkou, kterému zvířata vozím. Letos jsem mu dal laň evropskou.

Co byste doporučil lidem, kteří v lese najdou opuštěná mláďata?

Doporučuji nesahat na ně a nerušit je. Jít pryč, ale místo sledovat, protože se může stát, že se jejich matce něco stalo, jako v našem případě. Pokud se vzdálíme na dostatečnou vzdálenost a uvidíme poblíž pohybovat se dospělou matku, tak je všechno v pořádku. Pokud se dvě nebo tři hodiny nic neděje, je dobré kontaktovat myslivce nebo záchrannou stanici.

Měli by si lidé brát zvířata domů?

To rozhodně nedoporučuji. Protože se o ně lidé nedokáží dostatečně postarat. Mláďátka potřebují speciální výživu. Jednou se mi stalo, že jedna paní, která chtěla za každou cenu zachraňovat, posbírala v lese malé zajíčky a volala, co jim má dávat. Za pár dní je polomrtvé přinesla mé dceři, aby mi je předala, že je prý mám zkrmit dravcům. Podal jsem na ní trestní oznámení. Je třeba si uvědomit, že pokud někdo v lese sebere jakékoliv mládě, paroží nebo vejce, tak se dopouští trestného činu pytláctví.