Důvodem bylo nejen to, že Lomeček je v katastru letošní vesnice roku Mrákova, ale i koníček ministra, jímž je potápění.

„Vypadá to tu úžasně,“ prohlásil Čunek poté, co se v Lomečku trochu rozkoukal. Živě se zajímal o způsob, jakým se daří Zdeňku Zrůstovi zachovat čisté prostředí a hlavně vodu.

„Pod vodou je keson, který funguje podobně jako provzdušňování v akváriu. Samozřejmě se musí sbírat listí a vše, co z okolních stromů spadne do vody, jinak by nezůstala čistá,“ odpověděl mu Zrůst.

Ministr si prošel celý Lomeček a obdivoval dřevěné sochy, které tu při mezinárodních sympoziích vytvořili umělci od nás, z Itálie a Francie. Delší dobu pak s obdivem postál u Indiánské hory, již letos vytvořil z mohutného kmenu Umberto Rigero z Itálie.

„Netušil jsem, že něco takového v Čechách vůbec existuje,“ divil se ministr Čunek. Se zaujetím si prohlédl všechna díla sochařů a mezi nimi i obrazy, které v Lomečku vytvořil prorektor Akademie výtvarných umění Praha, brnířovský chalupář Michael Rittstein.

Pouze nedostatek času a fakt, že ´nafoukání bomby´ na potápění by trvalo hodinu, zapříčinily, že se nepodíval pod vodu.

„Vy jste jako mefisto, jak mě lákáte,“ reagoval na Zrůstovo pozvání pod vodu a dodal: „Zpočátku jsem se potápěl bez ´papírů´, ale když jsem jel k Rudému moři, udělal jsem si potápěčské zkoušky, které jsem si později ještě rozšiřoval.“

„Když se pan ministr se mnou loučil, domluvili jsme se, že si udělá ve svém nabitém programu čas a přijede soukromě, aby si mohl u nás vyzkoušet potápění,“ řekl Deníku potěšen zájmem ministra a jeho uznáním všeho, co se podařilo ve starém lomu udělat, Zdeněk Zrůst.