Padesát ochranných oděvů předal dnes, 5. října ministr, vnitra České republiky Ivan Langer deseti jednotkám dobrovolných hasičů z Plzeňského kraje.

"Zásahové komplety složené z blůzy, kalhot a bot převzali velitelé sborů dobrovolných hasičů spolu se starosty vybraných deseti obcí. Slavnostního předání se zúčastnil kromě ministra vnitra MUDr. Mgr. Ivana Langera také hejtman Plzeňského kraje MUDr. Petr Zimmermann, primátor města Plzně Ing. Pavel Rödl, starosta krajského sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska Josef Černý a krajský ředitel HZS Plzeňského kraje Ing. František Pavlas," uvedla Deníku mluvčí hasičů Alena Marešová.

Mezi obcemi Plzeňského kraje, jejichž jednotkám mbylo předáno po pěti pracovních oděvech, jsou vedle Křížovce, Tajanov, Velkého Boru, Chlumčan, Plešnice, Smědčic, Hošťky a Tisové také sdva dobrovolné sbory z našeho regionu, a to Nemanice, Prapořiště.

"Každá obec obdržela pět kompletů, které tvoří blůza, kalhoty a zásahová obuv. Komplety byly dodány členům jednotek SDH přesně na míru podle údajů, které během posledních měsíců shromažďoval HZS Plzeňského kraje," upřesnila mluvčí Marešová s tím, že ostatní obce Plzeňského kraje obdrží zbylé zásahové komplety do konce ledna 2009.

Celkem bylo vybráno 653 obcí, kterým budou zásahové oděvy pro dobrovolné jednotky kategorie JPO 5 dodány. Nové obleky a boty pro dobrovolné hasiče pořídilo Ministerstvo vnitra ČR pro celkem 33 330 dobrovolných hasičů v 5 500 obcích po celé České republice.

"Jedná se o nový typ ochranných oděvů, který odpovídá požadavkům technických norem Evropské unie, zejména EN 15614 a svými ochrannými vlastnostmi je zaměřen na ochranu hasiče při požárech ve venkovním prostředí. Tento jednovrstvý zásahový oděv pro hasiče, který je výběrovým řízením specifikován pro členy jednotek SDH obcí, je vyroben z materiálu Nomex. Oděv z hlediska bezpečnosti práce hasiče dává vyšší komfort, protože má výraznější bezpečnostní prvky a použitý materiál Nomex snižuje riziko přehřátí hasiče u požárů nebo technických zásahů," hovoří zpráva HZS o předaných oblecích.

Jejich součástí je i obuv. "Zásahová obuv pro hasiče je konstrukčně přizpůsobena různým prostředím při zásahu a je vybavena vnitřní membránou, což je dnes standardní prvek zásahové obuvi u záchranných sborů a odpovídá požadavkům stávajících právních předpisů a norem na uvedenou obuv. Je řešená jako holeňová s možností variabilní úpravy výše nártu nohy," vyjímáme ze zprávy HZS.