Již tuto sobotu, 20. května, se koná food festival ve Kdyni na náměstí, kde se různé vůně rozvoní od 10 hodin. Ochutnáte tam to nejlepší ze světového street foodu. Vybírat budete ze široké nabídky street foodových specialit, čerstvých ryb i šťavnatých burgerů, ochutnáte tradiční pokrmy Srí Lanky a zjistíte, co se vaří v Africe. V nabídce bude také pikantní pljeskavica, pálivé dobroty bohaté na chilli a dokonce i hmyz. A ani mlsné jazýčky nepřijdou zkrátka, jelikož nebudou chybět dozlatova usmažené koblížky, křehké vafle či lehké makronky.

Přichystán je i doprovodný program. Během něj se můžete těšit na workshopy pro děti, kreativní dílny, malování na obličej a mnoho dalšího. Navíc od 10 do 13 hodin vystoupí Lovesong Orchestra a od 18 do 20 hodin Screwballs Rockabilly.

A kdo by měl málo nebo chtěl ochutnat zase něco jiného, může se vydat 27. května do Klatov, kde vypukne food festival v 10 hodin ve Vrchlického sadech. "Druhý ročník bude opět především o skvělém jídle. Na akci je nahlášeno přes 40 gastro stánků s velmi pestrým výběrem. Samozřejmostí jsou fast food klasiky v podobě burgerů, hot dogů a belgických hranolek. Povedlo se potvrdit několik originálních food trucků. Zahraniční sekce nabídne street food destinace jako Japonsko, Vietnam, Indonésii, Ukrajinu nebo Koreu. Sladké tečky budou dortíky, palačinky, donuty, rolovaná zmrzlina nebo španělské churros. Chybět nebude výběrová káva, víno či pět minipivovarů. Nově jsme se spojili s Regionální potravinou Plzeňského kraje, která bude mít v areálu vlastní sekci, kde představí aktuální držitele značky a někteří z členů budou mít samostatné stánky," uvedl za pořadatele Tomáš Nejdl.

Dále bude k dispozici skákací hrad, dětské vyrábění, malování na obličej či obří puzzle a šachy. I zde bude doprovodný program, vystoupí Bratři v Tricku – špička nového cirkusu a jedni z nejvýraznějších artistních umělců v České republice. Pravidelně se účastní všech významných festivalů a přehlídek pouličního a novocirkusového divadla u nás i ve světě. Na food festivalu zahrají dvě představení. Dále se mohou návštěvníci těšit na Slam poetry – performativní žánr autorské poezie. Vystoupí Švéd (mistr ČR za rok 2021), Honza Dibitanzl (dvojnásobný mistr ČR v duo slamu a několikanásobný finalista MČR) a Pangumpán (muzikálový herec z DJKT v Plzni). Trojici vystupujících doplní Člověk krve – písničkář a kytarista.

Vstup je zdarma, platby v areálu jsou možné jen přes festivalovou kartu, kterou si návštěvníci dobijí buď dopředu online nebo na místě hotovostí či platební kartou.

Víno poteče proudem

Ve stejný den si přijdou na své i vinaři. Tentokrát ale v Domažlicích, kde se uskuteční první ročník festivalu vína. Do centra Chodska se sjedou vinaři z různých vinařských podoblastí Čech a Moravy, aby zde představili to nejlepší ze své aktuální produkce. Chybět nebudou staří známí jako Vinařství Rauš či Modré vinařství, ale ani nové neznámé tváře.

Součástí akce bude food zóna s rozmanitou nabídkou pokrmů a nápojů vhodných k vínu a také bohatý kulturní program. Vystoupí Cimbálová muzika Vincúch (13 - 18 hodin), kapela Crossband (19 - 20 hodin) a DJ Danda. Mluveným slovem budou provázet moderátor Luděk Holý a sommelier Zdeněk Kintr.

Vstupné na akci bude zdarma. Víno se bude nalévat výhradně do festivalových sklenic, které budou k zakoupení přímo na místě za 100 Kč.