Již téměř tři století je dominantou Milavčí kostel sv. Vojtěcha. Pro Milavečské hodně znamená, neboť se v něm kromě tradičních mší konají také různé koncerty.

Stavba byla zahájena před 270 lety. Do té doby stála ve vsi pouze kaple, zmiňovaná v historických pramenech v roce 1644, a to v souvislosti s její obnovou. A právě její místo zaujal kostel sv. Vojtěcha, který byl dostavěn roku 1748.

„My se ke kostelu hlásíme, je to dominanta obce. Považovali jsme za naprosto logické a správné přispět na opravu objektu, o němž říká náš pan farář František Kaplánek, že byl prvním kulturním stánkem v Milavčích, prakticky do té doby, než byl postaven kulturní dům. Požádal obec, zda by na opravu nepřispěla, se zastupiteli jsme odhlasovali částku 40 tisíc korun,“ říká starosta Jan Sazama.

„Kostel potřebuje zbavit vlhkosti, proto je už jeho sokl v současné době zbavený omítky. Do srpna se nechá vše vyschnout, pak by mělo na řadu přijít ošetření penetračním nátěrem a opatření novou omítkou,“ popisuje nezbytné práce milavečský starosta.

Dodává, že obec na opravu kostela ráda přispěje, neboť v něm v minulosti vystupovaly významné, zejména hudební osobnosti.

„Začal bych ženským sborem Canzonetta a s ní hrajícím Eduardem Bayerem, kteří u nás hráli několikrát. V kostele už účinkoval i mrákovský a postřekovský národopisný soubor. Měli jsme však možnost hostit i hudebníka světového formátu, kytaristu Štěpána Raka a nesmím zapomenout na koncert rodiny Vilímcovy. Hrál u nás jak koncertní mistr České filharmonie Miroslav Vilímec, tak i jeho manželka a syn a také bratr Vladislav,“ dodává starosta Sazama s tím, že s panem farářem Kaplánkem, který je správcem Farnosti Milavče, obec výborně spolupracuje.

Zjišťovali jsme, co na přístup milavečských zastupitelů říká zástupce církve.

„Velice jsem jim poděkoval, byl jsem za nimi osobně, a teď čekáme na další průběh prací. Pan stavební technik mi nyní zpracovává projekt, takže zatím neznám přesnou sumu, jakou si oprava kostela vyžádá. Tu vám proto řeknu až později,“ uvedl včera Deníku P. František Kaplánek.

Další zajímavosti

Kostel sv. Vojtěcha je dílem stavitele z Prahy Antonína Spannbrucknera a zdobí ho mimo jiné na hlavním oltáři z r. 1755 sochy sv. Norberta se Zikmundem a Ivana s Ludmilou od sochaře Fr. Ringelhahna. Boční oltáře pocházejí z r. 1753 a jsou zasvěcené sv. Vítu a Václavu. Z téhož roku je i kazatelna. Zařízení údajně věnoval kostelu domažlický rychtář Wilibald Manětínský. Na věži visí zvony slité v r. 1875 plzeňskými zvonaři Juránkem a Pernerem.