Schválili totiž Michalu Hájkovi, který žije v Blížejově od svého narození již sedmadvacet let, příspěvek na invalidní vozík.

Na něj je Hájek upoután už dvanáct let. „Lezl jsem po stromu, ujely mi nohy, rukama jsem se nedokázal udržet a už jsem letěl,“ vzpomíná na osudový den. „Byla to taková klukovina,“ dodává.

V příštím roce chce obec Hájkovi přispět částkou 25 tisíc korun, přičemž celková cena vozíku je 95 tisíc. Zbytek financí plánuje Hájek sehnat z podpory nejrůznějších nadací. Píše žádosti na Chartu 77, do Jedličkova ústavu, různých škol a podobně.

„Jsem rád, že mi obec přispěje a že v naší obci pomoc lidem tímto způsobem funguje,“ pochvaluje si Hájek. Věří, že mu nevyjde vstříc jenom obec, ale že mu nějakým menším příspěvkem pomůže i sbor dobrovolných hasičů v Blížejově, jehož členem dříve býval.

Na vedení obce se Hájek rozhodl obrátit z toho důvodu, že mu v minulosti již několikrát ochotně pomohlo. O příspěvek na invalidní vozík přitom žádal již dříve.

„Tenkrát jsem se také obrátil na obec a různé nadace. Úplně poprvé mi obec zaplatila vozík úplně celý, to stál asi kolem šedesáti pětašedesáti tisíc,“ říká Hájek s tím, že nárok na vozík má jednou za pět let. „Do té doby mi prostě musí vydržet,“ dodává.

A co je důvodem téměř stotisícové ceny vozíku?

„On vlastně není ze železa, ale ze speciálního odlehčeného materiálu. Navíc nestačí vzít nějaký univerzální vozík. Musí být udělaný pro mě na míru. Musí odpovídat mé výšce, váze a podobně,“ vysvětluje Hájek. „Je to o dobrém výběru, lehkosti materiálu, o tom, aby byl vozík pohodlný i lehce skladatelný,“ dodává s tím, že vozík musí každý den skládat do auta, kterým jezdí do práce. V rámci chráněné dílny v současnosti montuje pojistky do televizí, aut a videí.

„Práce se mi líbí, člověk je v kolektivu, mezi lidmi. Před nehodou jsem dokončil základní školu a poté byl tři roky v Praze na obchodní škole v Jedličkově ústavu. V Praze jsem moc být nechtěl, tak jsem raději hledal práci tady,“ vypráví Hájek. „Mám přítelkyni a nyní i půlročního syna, což je pro mě velký zážitek,“ zakončil Hájek.