Lehké, středně těžké i náročné trasy v oblasti Čerchov-Hohenbogen si mohou vyzkoušet milovníci cykloturistiky. Zahájení provozu na patnácti nově vyznačených trasách se uskutečnilo v neděli před polednem na bavorské straně hranice v Gibachtu a přilákalo cyklisty z obou stran hranice, i když těch bavorských byla přesila.

V Gibachtu patřil rozhodně mezi nejstarší cyklisty pár z Domažlic.

„Přijel jsem na kole s manželkou. Protože v létě jezdíme na kole a v zimě na lyžích, nemohl jsem si to tu nechat ujít. Vyjeli jsme za pět minut čtvrt na devět z Domažlic a museli jsme jet, co to dalo. Jeli jsme na Babylon, dál kolem Zelené chýše a Köglerova posezení pod Čerchov a odtamtud přes Tři znaky sem do Gibachtu," vyprávěl nám jakoby nic senior Václav Kozina, kterému je 75 a jeho manželka Marie je o šest let mladší.

Důkazem toho, že cykloturistika se dá provozovat i v seniorském věku je i 74letý Jiří Bartko z Chodova: „Jeli jsme sem s Bohuslavem Stehlíkem z Trhanova. Jezdíme spolu často na výlety, dnes se obzvlášť vydařilo počasí, prostě nádhera. Mimo jiné jsme přijeli hlavně kvůli mapkám nových tras, které tu budou rozdávat, abychom si je mohli projet."

Kromě zmíněných seniorů však do Gibachtu dorazili i cyklisté mladí a středního věku, aby byli přítomni slavnostnímu otevření tras a následným organizovaným výletům po čtyřech z nich.

Ještě než se vydali na cestu, vyslechli si proslov zemského rady z Chamu Franze Löfflera, starosty Waldmünchenu a zároveň předsedy tamního turistického sdružení Markuse Ackermanna a mnohých dalších. S menším zpožděním pak dojel přes Čerchov z Klenčí Karel Smutný. Po projevech požehnal trasám i cyklistům velebný pán z Bavorska.

„Z bavorské strany projekt zaštítila informační centra ve Furthu a Waldmünchenu, na české velice pomohl vstřícný přístup domažlické radnice a městských lesů, za což všem patří velký dík," uvedla manažerka svazku Chodská liga Zuzana Uhrová s tím, že průvodce bude brzy k mání v IC Klenčí a MKS Domažlice.

Nové trasy pro horská kola

■ Lehké trasy (základní kondice i technické dovednosti cyklisty): Schlachtfeld (trasa č. 40 – 30,5 km), Rund um Furth im Wald (č. 43 – 33 km), Od Drachensee na Chodsko (č. 44 – 40,3 km).

■ Středně těžké trasy (průměrná až dobrá kondice i dovednosti): Schmuggler-Tour (č. 33 – 35,1 km), Böhmerwald-Tour (č. 37 – 29,1 km), Rund um Waldmünchen (č. 38 – 37,1 km), Gleissenberg-Dreiwappen (č. 41) – 25 km), Gibacht-Kirschbaumriegel-Tour (č. 42 – 31,9 km), Further Čerchov-Tour (č. 45 – 40,8 km), Rund um den Hohenbogen (č. 46 – 26,3 km), Arnschwanger Hohenbogen – Tour (č. 47 – 33,1 km)

■ Těžké trasy (dobrá kondice i velmi dobré ovládání horského kola): Waldmünchner Čerchov-Tour (č. 34 – 36,7 km), Eixendorfer-Tour (č. 39 – 70,1 km), Grenzland-Tour (č. 48 – 64 km), 3-Giplfel-Tour (č. 49 – 250 km)


Cyklistický průvodce s trasami (v PDF) je ke stažení na stránce: http://www.chodskaliga.cz/turisticke-informace/aktivni-dovolena/