Malá obec, která stojí na úpatí Korábu přes 600 let, v sobotu přivítala vůbec poprvé ve své historii rodáky. Spolu s místními se slavnosti zúčastnily více než dvě stovky lidí. „Sraz jsme uspořádali na přání občanů, z rozpočtu jsme členili čtyřicet tisíc korun. Připravovali jsme ho od začátku roku, poslední dva měsíce velmi intenzivně,“ uvedl starosta obce Václav Němeček.

Mezholezští chtěli rodáky přivítat co nejdůstojněji. Milada Siková, Pavlína Koutníková a další dobrovolnice připravily do hasičské zbrojnice výstavu z historie obce, která mapovala minulost i současnost. O občerstvení, které bylo účastníkům srazu průběžně podáváno, se staraly ve stanu Hana a Jarka Markovy s dcerami. Každý z rodáků obdržel od obce pamětní list a také brožuru Mezholezy, kterou připravil a vydal regionální historik Zdeněk Procházka jako kapitoly z historie obce.

Mezholezští se rozhodli ocenit šampusem rodáka, který přijede z největší dálky. Získal ho Josef Sika. „Ve dvaašedesátém jsem odešel na vojnu na Frýdecko–Místecko a už jsem tam zůstal,“ řekl nám 64letý muž, který na sraz přijel vlakem. „Některé kamarády, se kterými jsem kdysi chodil na pivo, jsem neviděl 45 roků. Je moc dobře, že obec sraz udělala. Teď sem budu jezdit častěji. Koukal jsem, jak se tu všechno změnilo. Hlavně rybník, kde jsme koupávali koně, je teď k nepoznání,“ uvedl Sika s tím, že obec je moc pěkně upravená.

Po mši v místní kapli zhlédli rodáci ukázku místních i kdyňských hasičů. Ti přijeli do Mezholez nejen s nejnovější technikou, moderní stříkačkou ´Káčou´, ale i se svojí pýchou, historickou ´Babičkou´. Závěr dne patřil v Mezholezích posezení s hudbou.