Vybudování bytů v konventu historické památky z poloviny sedmnáctého století by uvítali nejen místní. O takové bydlení je velký zájem ve městě i okolních obcích a horšovskotýnský domov s pečovatelskou službou má na stole mnoho žádostí o umístění.

Radnice měla již delší dobu připravený projekt na rekonstrukci, která by klášter proměnila v sídlo základní umělecké školy a městské knihovny.

Tento plán však padl, když zastupitelé rozhodli základní uměleckou školu ponechat v jejím dosavadním domově v Sadech Petra Bezruče a její problém s nevyhovujícími prostory vyřešila půdní vestavba.

Když se vedení města rozhodlo pro další variantu využití kláštera – byty pro seniory – nemuselo připravovat nový projekt na rekonstrukci památky, stačilo pouze ten stávající upravit pro nové využití objektu.

„Projekt pro změnu stavby máme hotový, do konce roku by měla být vyřízena potřebná dokumentace a začátkem příštího roku by mělo být vypsáno výběrové řízení na dodavatele. Nyní záleží na tom, aby zastupitelstvo příští rok uvolnilo potřebné peníze," uvedl místostarosta města Luděk Thomayer s tím, že vybudování bytů přijde městskou pokladnu na přibližně patnáct milionů korun.

Opravy za dalších pět milionů, s pomocí peněz z programu regenerace Městské památkové rezervace od ministerstva kultury, se dočká i klášterní kostel. Ten by následně měl sloužit jako lapidárium barokních soch z cesty ke svaté Anně (v současné době probíhá v kostele jejich restaurování), jako koncertní sál a mohla by zde vzniknout i smuteční síň, kterou Horšovskotýnští postrádají.

Dva miliony korun by pak měla stát úprava okolí kapucínského kláštera, vybudování parkovacích míst a podobně.