Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Města zvažují pořízení praporů

Domažlice, Holýšov – Marně chtěl ve čtvrtek český prezident Miloš Zeman připnout prezidentskou stuhu na městské prapory při své návštěvě Domažlic a Holýšova. Ani jedno z měst svůj prapor nemá.

11.3.2015
SDÍLEJ:

Miloš Zeman předává prezidentskou stuhu Janu Mendřecovi.Foto: Miroslav Dolejš

„Městský prapor je dnes spíše módní záležitostí. Nevím, zda je do změti znaků a praporů vhodné vnášet nějaký novotvar," míní domažlický historik Zdeněk Procházka.

„Zkusíme se obrátit na podvýbor pro heraldiku v Poslanecké sněmovně, zda by nám v budoucnu městský prapor neschválil," zmírňoval domažlický starosta Miroslav Mach prezidentovu kritiku chybějícího praporu.

Stejná situace byla ve čtvrtek o několik hodin dříve i na radnici v Holýšově. Ani tam neměli prapor, na který by Miloš Zeman mohl zavěsit svou prezidentskou stuhu.

Podvýbor pro heraldiku a vexilologii Poslanecké sněmovny přitom podobu holýšovského praporu (vlajky) schválil už v listopadu.
Ironií je, že oficiální udělení znaku a vlajky městu Holýšov se mělo konat v Poslanecké sněmovně ve čtvrtek 5. března – tedy ve stejný den jako návštěva prezidenta v Holýšově.

Starosta města Jan Mendřec proto pozvání do sněmovny odmítl a přeložil na jiný termín.

„Samozřejmě jsem se raději rozhodl setkat se s prezidentem než jet do Prahy na udělení praporu," uvedl Mendřec.

„Věděli jsme, že prezident nám bude chtít zavěsit stuhu na prapor a hlásili jsme předem, že jej nemáme. Ale nemyslím, že by nás prezident vysloveně pokáral, a když, tak jen mírně," řekl starosta a s humorem dodal, že si to u prezidenta vzápětí vylepšili tím, že pro něj měli v obřadní síni připravený popelníček.

Na zajištění výroby městského praporu přitom Holýšovští již pracovali.

„Vyzval jsem asi šest firem, které se výrobou praporů zabývají, aby nám předložily své nabídky. Na ty nyní čekáme," uvedl místostarosta Holýšova Kamil F. Šefl.

Současná podoba znaku (a obdobně i praporu) města Holýšov pochází z roku 1993. V horní polovině je černé paroží ve zlatém poli, jako symbol zakladatele tepelského a chotěšovského kláštera českého vladyky Hroznaty a v dolní polovině je zkřížený stříbrný meč se stříbrným klíčem v modrém poli jako atributy svatého Petra a Pavla. Zlatá barva znázorňuje vrchnost, bývalý klášter. Modrá barva symbolizuje řeku Radbuzu, při níž vedly důležité obchodní cesty.

Autor: Stanislav Šebek, Josef Babor

11.3.2015
SDÍLEJ:
Miloš Zeman v Domažlicích
20

Hejtman Bernard: Prezidenta přijmu, ale servilní nebudu

Dymytry a Komunál v Mrákově
8

FOTO: Kapely Dymytry a Komunál zahrály v Mrákově

Neznámý zloděj vyloupil garáž a z auta ukradl baterii

Domažlice – Trestných činů krádež a poškození cizí věci se dopustil neznámý pachatel během uplynulých dvou týdnů v Domažlicích.

Naši prvňáci ze ZŠ Všeruby

Domažlicko - Ve středu 18. října najdete v Domažlickém deníku prvňáky ze ZŠ Všeruby. Nezapomeňte si koupit noviny.

Před 80 lety zemřel spisovatel Jan František Hruška

Pec pod Čerchovem – Před 80 lety zemřel spisovatel Prof. Phil. Dr. Jan František Hruška, rodák z Peci pod Čerchovem Zemřel 17. října 1937 ve svém bytě v Plzni na následky mozkové mrtvice, která ho postihla předešlého dne.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení