S končící zimou začínají města a obce sčítat škody, které letošní extrémně dlouhé a tvrdé zimní počasí napáchalo.

Domažlické technické služby (DTS) v zimě udržují více než třicet kilometrů vozovek a padesát kilometrů chodníků.

„Málokdo si uvědomí, jak rozsáhlé je prostranství, které obhospodařujeme. Většina lidí vnímá město jen jako kout, ve kterém žije,“ konstatoval ředitel DTS Jaroslav Zavadil.


Náklady na zimní údržbu extrémně vzrostly v loňském finančním roce, do kterého se započítaly enormní prostředky zaplacené za údržbu městských komunikací v lednu a únoru 2010 a potom za listopad a prosinec. „Kvůli tomu trojnásobně vzrostly náklady oproti průměru za posledních deset let,“ uvedl Zavadil. Naopak v letošním lednu a únoru o sobě zima extrémním počasím nedávala znát, a tak letošní hospodaření vykáže nižší náklady.
Na čtvrt milionu přišla zimní údržba Obecní úřad v Mnichově.

„Udržujeme dva kilometry vlastní silnice mezi Vranovem a Pivoní. Koupili jsme kvůli tomu traktor za 400 tisíc,“ konstatoval starosta Josef Johánek. Mnichovští mysleli i na prevenci, a proto před nástupem třeskuté zimy zakoupili sněžné zábrany za 50 tisíc korun, které zmírňují tvorbu závějí na zmíněné silnici.


Zatímco Kdyňští s žádnými velkými škodami po letošní zimě nepočítají, Holýšovští jsou na tom o něco hůře. Zástupci obou měst se však shodují, že velmi draho je přišla zimní údržba.


„Škody na nových silnicích nemáme žádné. Na starších jsou nějaké výtluky, ale nejde o nic mimořádného. V současné době jsme začali s úklidem kamínků, které používáme místo soli. Díky tomu je povrch silnic méně poškozený. Škody ještě nejsou vyčísleny, ale nepůjde o nic většího než tomu bylo v předchozích letech,“ řekl starosta Kdyně Jan Löffelmann.V Holýšově mají po zimě zničené hlavně menší silnice.

„Místní komunikace po letošní zimě dost utrpěly a téměř na všech bude nutná oprava. Velmi špatné je to například v průmyslové zóně směrem ke kasárnám. Každý rok ale v rozpočtu počítáme s částkou kolem půl milionu korun na tuto údržbu,“ uvedl holýšovský starosta Antonín Pazour s tím, že spousty peněz stál letos i úklid sněhu.


„Jen za prosinec jsme za zimní úklid dali kolem šesti set tisíc korun. Leden a únor už byly v normálu,“ dodal.


Během zimy uplatovali lidé i nárok na výplatu pojistky s tím, že si způsobili úraz na neošetřených místech. V Domažlicích zaznamenali takových případů šest, ve Kdyni pět ale v Holýšově jen dva nebo tři. „Některým ale nevznikl nárok na výplatu odškodného, protože si zranění způsobili na neudržovaných místech mimo chodník, na které se pojistka nevztahuje,“ uzavřel ředitel DTS Jaroslav Zavadil.