Nyní si pohlednice ze soukromé sbírky místního sběratele budou moci prohlédnout i němečtí občané. Převzít si výstavu a utužit vzájemné vztahy přijel do Horšovského Týna bývalý místostarosta Nabburgu Josef Götz a také Martina Klose z městského infocentra v Nabburgu, za účasti hostů a redaktorů tisku z obou stran hranice zástupci z Německa pak také navštívili radnici, kde je přijal starosta města Ing. Josef Holeček, dále základní školu a místní firmu.

Partnerská smlouva mezi oběma městy byla podepsána v červenci roku 2004. „Spolupráce mezi oběma městy však začala již v roce 2001, kdy se otevřela cyklostezka přátelství mezi Horšovským Týnem a Nabburgem,“ vysvětlil Luděk Thomayer z kulturní komise města.

Mezi městy se postupně začaly prohlubovat vzájemné vztahy.

„Spolupracují informační centra, školy, hasiči, uskutečňují se vzájemné výstavy, zájezdy a díky partnerství můžeme také čerpat společné dotace. V roce 2017 jsme například vydali společný kalendář, kde jsou fotky obou měst,“ prozradila ředitelka Městského kulturního zařízení Leona Císlerová. Kromě toho se zástupci obou měst také pravidelně navštěvují.

„K letošnímu patnáctému výročí proběhla řada společných akcí, v říjnu nás ještě čeká slavnostní vernisáž výstavy Michala Fronka na radnici v Nabburgu a naše kulturní zařízení pořádá 20. 10. zájezd pro veřejnost na Posvícenský trh do Hornofalckého skanzenu.“ dodala Císlerová.

„V roce 2017 získala Základní škola v Horšovském Týně a Naabtal-Realschule v Nabburgu prestižní ocenění Stavitelé mostů. Školy získaly ocenění za své vzájemné, funkční partnerství,“ řekl dále Thomayer s tím, že společné aktivity partnerských škol jsou velmi rozmanité. Žáci se pravidelně účastní výuky v sousední zemi nebo pořádají sportovní turnaje a další.

„Jsem rád, že jsem se mohl osobně i se svým týmem podílet na naplňování vzniklého partnerství našich měst, a troufám si i říci, že se z partnerství stalo přátelství. Byl tak naplněn duch smlouvy, když byly mezi našimi národy odstraněny hraniční závory, že postupně budou mizet i bariéry v našich myslích.“ sdělil starosta Horšovského Týna Josef Holeček.