Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Města mohou získat v soutěži Město stromů nejen titul, ale i peníze

Domažlicko – O zapojení se do soutěže některá města uvažují.

19.3.2011
SDÍLEJ:

Pohled na domažlické Aleje. Nové stromy jsou sice podstatně nižší než okolní, ale na první pohled do Alejí patří.Foto: DENÍK/Milena Cibulková

Prestižní ocenění Město stromů a odměnu padesát tisíc korun můžou získat v celostátní soutěži i zástupci našeho regionu. Soutěž vyhlásila Nadace Partnerství pod záštitou Ministerstva životního prostředí ČR. Nově se do soutěže mohou přihlásit všechna města na území České republiky.

„Jejich úkolem je připravit celoroční kampaň pro veřejnost inspirovanou stromy a přírodou. Vítězné město získá kromě titulu a finanční odměny ve výši 50 000 korun jedinečnou možnost zúčastnit se celoevropského klání Entente Florale Europe, což je v překladu Evropská kvetoucí sídla,“ uvedla Hana Zuchnická, koordinátorka soutěže Město stromů.

„Cílem soutěže je zvyšovat zájem obyvatel o životní prostředí města, ve kterém žijí. Prostřednictvím celoroční kampaně zaměřené zejména na stromy se snaží motivovat lidi, aby se aktivně zapojili do ochrany přírody, zkvalitňování životního prostředí a veřejného života,“ doplnila Zuchnická.

Soutěž se koná od roku 2006 a vítězi se postupně stala města Kroměříž, Tachov, Krnov, Havířov a Broumov.

Zjišťovali jsme, zda se jí letos hodlají zúčastnit i některá místa našeho regionu. V první řadě nás napadly Domažlice, a to kvůli úsilí, které vyvinuly při snaze omladit stromy v Alejích. Od snahy nahradit staré, nemocné stromy novými vzrostlými, je neodradil ani vleklý a svým způsobem nestandardní proces, který záměr provázel.

„Město se do této soutěže určitě rádo zapojí. Domažlice se již dlouhodobě snaží zkvalitňovat životní prostředí ve městě i jeho okolí. Stromy, které je nutné odstranit, se snažíme nahradit novými, zdravými,“ uvedl místostarosta Karel Štípek s tím, že nejde jen o výsadbu zeleně: „Obyvatelé Domažlic zodpovědněji třídí odpad a akce Čistá Berounka s čistotou a ochranou životního prostředí také úzce souvisí.“

O účasti v soutěži budou vážně uvažovat i v Holýšově.

„Nechali jsme si právě zpracovat projekt Inventarizace zeleně ve městě Holýšov. V pondělí se o něm bude hovořit na jednání městské rady. V projektu jsou vyfocené všechny stromy a arboretistou panem Hupačem je popsán i návrh údržby. Projekt nám pomůže komplexně pečovat o zeleň ve městě, jíž se u nás už dlouho věnujeme. Myslím si proto, že bychom mohli mít v soutěži Město stromů šanci,“ uvedl včera Deníku Kamil Šefl, tajemník Městského úřadu Holýšov.

„Již několik let se naše úsilí soustřeďuje na zámecký park, který už doznal spousty změn. Do konce měsíce bychom měli vyhlašovat výběrové řízení, neboť jsme na další zvelebení parku získali dotaci z operačního programu Životní prostředí. Účast v soutěži zvážíme,“ uvedl starosta Hynek Říha.

Města mají zatím dost času na rozmyšlenou, zda se do soutěže zapojí, neboť uzávěrka přihlášek je 5. června 2011. Zájemci najdou více na: www.stromzivota.cz/mestostromu

Autor: Milena Cibulková

19.3.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Dominik Kubalík

Škodovka prohrála, přesto je první

Miloš Zeman v Domažlicích
20

Hejtman Bernard: Prezidenta přijmu, ale servilní nebudu

FOTO: Kapely Dymytry a Komunál zahrály v Mrákově

Mrákov – Svátkem pro příznivce tvrdší muziky byl sobotní koncert kapel Dymytry a Komunál v mrákovském kulturním domě. V sobotu 21. října tam vystoupí kapela Kečup.

Neznámý zloděj vyloupil garáž a z auta ukradl baterii

Domažlice – Trestných činů krádež a poškození cizí věci se dopustil neznámý pachatel během uplynulých dvou týdnů v Domažlicích.

Naši prvňáci ze ZŠ Všeruby

Domažlicko - Ve středu 18. října najdete v Domažlickém deníku prvňáky ze ZŠ Všeruby. Nezapomeňte si koupit noviny.

Před 80 lety zemřel spisovatel Jan František Hruška

Pec pod Čerchovem – Před 80 lety zemřel spisovatel Prof. Phil. Dr. Jan František Hruška, rodák z Peci pod Čerchovem Zemřel 17. října 1937 ve svém bytě v Plzni na následky mozkové mrtvice, která ho postihla předešlého dne.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení