Doslova jako houby po dešti se rozrostl v obcích a městech našeho regionu počet elektronických ukazatelů rychlosti, které řidiče nejen informují, ale některé i nabádají k dodržování ´padesátky´ v obci.

S respektováním nejvyšší povolené rychlosti byli řidiči na štíru například při průjezdu městysem Klenčí, kudy vede silnice II. třídy č. 189 směrem ke státní hranici s Německem.

Nové radary nyní ukazují, jak rychle jedou, také motoristům projíždějícím Klenčím pod Čerchovem. Těm řidičům, kteří dodržují zákonnou padesátku, se rozsvítí pod tabulí ukazující rychlost jízdy nápis ´Děkujeme´, spěchající naopak upozorní, aby zpomalili.

„Co udělali obchvat Wald᠆münchenu a pak taky novou silnici na Lískovou a tady přes Klenčí, jezdí tudy podstatně víc tiráků než v minulosti. Netroufám si ale odhadnout, zda na jejich rychlost mají měřiče rychlosti vliv," rozpačitě odpovídal muž, jenž se nám představil jako Luboš.

„Do jisté míry pozoruji změnu, do jisté míry ne. Jsou samozřejmě řidiči, kteří rychlost v obci dodržují a ani by radar nepotřebovali, a pak jsou prostě ti, které ani tenhle ukazatel rychlosti nepřinutí zpomalit. Vzhledem k tomu potřebujeme některá místa, zejména okolí školy, zabezpečit lépe, než je tomu teď," tvrdí starosta Klenčí Jan Bozděch.

Stejným způsobem jako v Klenčí funguje měření i v Babylonu, kde si na však museli počkat.

„Mně už dvakrát přistála auta v zahradě. Malé obce, jako třeba Milavče a Chrastavice, mají na upozorňování řidičů radary. My, kde projíždí veškeré kamiony k hranicím od Plzně a Klatov, nejsme schopní dát informační radar? Chtělo by to dopravu zpomalit," tlumočil názor Babylonských na jednání zastupitelstva už v březnu 2010 jeden z občanů. Babylonští se však požadovaného měření dočkali až letos.

„Mám vypozorováno, že každý řidič nyní na začátku obce minimálně přibrzdí. Jak je to potom dále při průjezdu obcí, to nedokážu odhadnout, ale před radary je zpomalení řidičů evidentní," říká starostka Simona Schlägelová s tím, že měřiče rychlosti si Babylonští mohli konečně pořídit díky přispění dotace.

„Byla jsem, bohužel, svědkem situace, kdy řidiči krátce přibrzdili před radarem a pak pokračovali přes obec větší rychlostí, než jim povoluje zákon," doplnila Schlägelová.

Rychlá jízda však není pouze problémem ´jedniček´. Své o tom vědí v osadě u Trhanova, kterou protíná silnice II. třídy č.195.

„Chcete si vyzkoušet, jak se dá beztrestně jet přes obec třeba sto dvacet? Přijeďte do Hamru. Padesát tu jezdí jenom málokdo. Je to úžasný pocit pádit po dokonalém asfaltu jako v Monaku. Co na tom, že sem tam přejedeme nějaké zvířátko. Však tady nemělo co dělat. Tady je závodní dráha. Zároveň zveme všechny nákladní vozy, aby tuto rychlostní zkoušku zpestřily. Vždyť na zákaz vjezdu dneska nikdo nevěří. A hlavně je tam dopravní obsluze vjezd povolen. Ten značí, že sem může vjet kdokoliv, kdo má potřebu si tudy zkrátit cestu," shrnul v minulosti situaci v Hamru u Trhanova jeho obyvatel Jan Sladovník.

„V minulosti jsme museli řešit stížnosti obyvatel Hamru, ale nyní, co jsou tam měřiče, si zatím nikdo nestěžoval. Určitě to pomohlo a myslím si, že jsou tam lidé spokojení, že je tam rychlost projíždějících vozidel takto hlídána. Osobně si však myslím, že tyto měřiče jsou pěkně drahá legrace. Přitom jde o ´tuplování´ něčeho, co by měli řidiči respektovat. Cedule označující začátek a konec obce jasně vymezují úsek, kde by řidiči měli dodržovat padesátku. Nedokážu si představit, kolik peněz stály měřiče v celé republice, a nikdo se nad tím nepozastaví," konstatuje starosta Ondřej Frei.

Problémy se spěchajícími řidiči mají i v obcích, kudy vedou silnice nižších tříd. Ždánovem vede komunikace III/19524 a i tam si pořídili měřiče rychlosti.

„Měřiče rychlosti máme nainstalované krátce, ale nedalo se přehlédnout, že na řidiče skutečně působí. Samozřejmě najdete mezi motoristy vždycky někoho, kdo je nerespektuje, ale vcelku mohu říci, že měřiče bezpečnosti v naší obci napomohly. Naši obyvatelé si je pochvalují už z toho důvodu, že velká většina projíždějících padesátku v naší obci dodržuje," pochvaluje si příjemnou změnu ždánovský starosta Václav Pflug.