Sobotní dopoledne věnovali námětovému cvičení.

„Zúčastnily se sbory z Hostouně, Bělé, Štítar, Újezda Svatého Kříže, Mutěnína, Rybníku a Mělnice. Místo cvičení v Mělnici bylo zvoleno z důvodu, že tamní sbor má pouze stříkačku, kterou zapřahá za traktor, a chtěli jsme, aby se mohli také zúčastnit," říká velitel okrsku Miloš Hutkay.

Cvičební muselo být předem připraveno a schváleno ředitelem HZS Domažlice Václavem Petržíkem, oznámení dostalo Krajské operační a informační středisko HZS Plzeňského kraje (KOPIS) .

„KOPIS všem jednotkám vyhlásil pět minut po deváté ranní požární poplach, tématem cvičení byla dálková doprava vody při hašení lesa a pole. Jako poslední dorazil na místo v 9.35 hodin hasiči z Rybníku, protože to měli nejdál, Hostouň to stihl za 12 minut, Bělá o dvě minuty později," popisuje velitel Hutkay.

Hasiči čerpali vodu pro dálkové vedení z rybníku na návsi. „Vedení bylo nataženo vzhůru do kopce, kolem bývalého sídla školy Adélka a dál, kde vytváří cesty ´ypsilonku´. Tam hořel les a travní porost," popsal trasu dálkového vedení vody velitel hasičského okrsku.

Cvičení bylo tentokrát velmi náročné pro štítarské hasiče, kteří vyslali ne právě nejmladší tým.

„Dvě družstva ze Štítar byla na cvičení v Chlumčanech, proto museli zasahovat aspoň ve výjezdovce 3+1 pánové dříve narození, mezi nimi i starosta sboru pan Lešek," vysvětluje velitel.

A hodnocení cvičení?

„Plán cvičení byl splněn, ale během zásahu se vyskytly některé drobné nedostatky, které musíme doladit, například zlepšit signalizaci mezi strojníky. Právě proto tato cvičení děláme, abychom odhalili možné chybičky, na něž se při výcviku pak soustředí velitelé jednotek," podotkl velitel okrsku Hutkay s tím, že takové cvičení se snaží pořádat minimálně jednou za rok.

Hasiči si po cvičení zasloužili malé občerstvení. „Byl gulášek, na který nám přispěje Okresní sdružení hasičů Domažlice," prozradil.

„Přispějeme jim v rámci dotace, již jsme dostali od Plzeňského kraje, která je určena nejen na práci s mládeží, ale i na výcvik jednotek," upřesnil Deníku starosta OSH Domažlice Václav Kalčík.