V zoufalém stavu je už několik let silniční průtah Meclovem. Rozbitá silnice trápí tamní obyvatele o to víc, že obcí projíždějí nejen kamiony, ale i nákladní auta vozící materiál z lomu pod Baldovem. Situace už je taková, že těm, kteří bydlí u staré silnice, jež není na provoz těžkých vozidel uzpůsobená, praskají domy.

„Je to pořád dokola, tohle řešíme řadu let. Je tu nadměrná nákladní doprava. Všechno, co jede na Poběžovice nebo na Bělou, jezdí přes nás. Lidi nadávají, někteří už za ty roky rezignovali, protože zde proběhla opakovaná jednání se SUSkou i ´krajánky´, ale k ničemu nevedla. Ti většinou významně pokývali hlavami a lidi slyšeli jen: ´Ještě nejsou peníze, teď se s tím nedá nic dělat, ale určitě někdy peníze budou´,” popisuje meclovský starosta Zdeněk Martínek.

Zamýšlená oprava silnice, na kterou Meclovští čekají, obci neumožňuje rozvoj, konkrétně udělat nové chodníky.

„Nejdříve se čekalo, až všechny sítě uložíme do komunikací. Udělali jsme kanalizaci a čistírnu, to byla nejdůležitější stavba, a teď dva roky čekáme, protože na novou silnici nejsou peníze. Nemůžeme přece opravit chodníky, když se pak bude muset dělat úplně nová silnice včetně podkladních vrstev. My uděláme obrubníky, chodníky a oni pak přijdou a všechno rozkopou. Takhle se stavět nedá, ” vysvětluje starosta.

„Silnice, to je katastrofa. Naštěstí bydlím kus od hlavní, takže mne hluk dopravy neobtěžuje natolik, jako třeba Ledvinovy nebo Chloupkovy. Už by se s tím mělo konečně něco dělat,” říká obyvatel Meclova Petr Nový.

Jeho slova potvrzuje starosta: „Nejhorší je, když jedou soupravy nebo kamiony prázdné, a ty tudy jezdí od půl šesté nebo dokonce od páté hodiny ranní.”

Vedení obce opakovaně psalo na krajský úřad radnímu pro dopravu Jaroslavu Bauerovi.

„Na první dopis nereagoval, na druhý jsme dostali odpověď od generálního ředitele SÚS Plzeňského kraje, který nás moc nepotěšil,” podotýká starosta.

Citujeme z odpovědi: „Vážený pane starosto, z pověření 1. náměstka hejtmana pana Bauera bych Vám chtěl sdělit, že jsme si vědomi tíživé situace v obci Meclov, resp. je nám velice dobře znám stavební stav silnice II/196, kterou máme ve správě. SÚS PK je připravena prostřednictvím Odboru dopravy a silničního hospodářství KÚ Plzeňského kraje, aby uvedená akce byla zařazena do plánu na rok 2012. Rozhodnutí o přidělení finančních prostředků je samozřejmě v kompetenci zastupitelů a radních Plzeňského kraje a jak jistě víte, současný stav veřejných financí je neuspokojivý, a tak zařazení uvedené akce nelze spolehlivě předvídat.”

Generální ředitel SÚS Plzeňského kraje Stanislav Liška ve své odpovědi obci Meclov dále sděluje, že náklady na stavební akci činí 26 milionů korun, což prý je v současné finanční situaci významná částka v krajském rozpočtu.

„Přesto doufáme, že společné úsilí při přípravě bude v budoucnu za příznivějších finančních okolností zúročeno a bude přistoupeno k realizaci stavby,” končí odpověď ředitele Lišky.

„Tahle odpověď, co otiskli v našem obecním zpravodaji, mne doslova rozlítila. Na silnici čekáme už roky a stále se nic neděje. Zaráží mě, jak u nás v republice a také na okrese budujeme za miliony nové cyklostezky s krásným asfaltovým povrchem, ale na silnice, které jsou základem toho, aby se člověk dostal do práce a k lékaři, se peníze nenajdou! A tady jedna rozbitá silnice má na svědomí ničení soukromého majetku občanů, ať už aut nebo domů, přestože řádně platíme státu daně,” reagoval na současný stav jeden z Meclovských.

Jisté je, že první krok k nové silnici už byl učiněn, a to vydáním stavebního povolení, které tento měsíc svým rozhodnutím pro rekonstrukci komunikace II/196 v obci Meclov vystavil Stavební úřad v Horšovském Týně. Nyní už se musí čekat na to nejzásadnější – na peníze.